Nepřetržité ostřelování i drony, popsal Gazu humanitární pracovník

14 minut
90′: Válka v Pásmu Gazy pohledem humanitárních organizací
Zdroj: ČT24

Humanitární situace v Pásmu Gazy se nadále zhoršuje. Pomáhají tam proto i české neziskové organizace. Například Člověk v tísni spolupracuje s organizací War Child, která poskytuje první psychologickou pomoc dětem a jejich rodinám. Ta je v některých ohledech snazší než materiální, protože stačí lidé a ne tisíce tun potravin, řekl v Devadesátce ČT24 ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Podle spolupracovníka Lékařů bez hranic Stanislava Havlíčka, který v Gaze také pomáhal, se humanitární pracovníci vystavují neustálému riziku. Od začátku konfliktu jich bylo v Pásmu zabito na tři sta.

Havlíček, který v Pásmu Gazy pomáhal v únoru a březnu loňského roku, v ČT24 uvedl, že situace na místě se podle jeho informací výrazně zhoršila. Někteří z uprchlíků se podle něj vrátili nebo přesunuli mírně na sever od Rafahu, kde Havlíček působil. „Zásobování se výrazně nezlepšilo, a přestože se nám podařilo obnovit činnost některých dříve uzavřených nemocnic, tak příliv pacientů (...) nijak nepolevuje,“ popsal situaci Havlíček.

Podle Pánka je rozsah vojenské operace v Pásmu Gazy obrovský. „Někteří lidé jsou opakovaně vnitřními uprchlíky. Stěhovali se několikrát, takže z toho samotného vyplývá míra potřeb na místě. Vidíme ty záběry – určitě ne v každé minutě, v každém místě Gazy hrozí smrtelné nebezpečí a ne všichni jsou ohroženi podvýživou, ale ty záběry jsou děsivé,“ vysvětlil Pánek s tím, že humanitární dodávky je třeba navýšit.

Podle ředitele Člověka v tísni je psychologická stránka věci nesmírně těžká. „Když se nedaří zajistit dostatek základní pomoci, tak ta psychologická pomoc je v něčem možná snazší, protože nemusíte převážet tisíce tun potravin – stačí lidé, kteří jsou ochotni na místě pracovat. Ale v něčem je vlastně trochu nadstavbou nad základní životní pomocí,“ srovnal Pánek, který doufá, že s příměřím se otevře okno, během kterého by Člověk v tísni mohl v Gaze napřímo pracovat. Doteď fungovala v pásmu přes partnerskou organizaci.

Podle Havlíčka je humanitární pracovník operující v Pásmu Gazy v neustálém riziku. „Já když jsem tam byl, tak už při překročení hranice bylo zřejmé, že nám nad hlavou létají drony, které monitorují situaci nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. Někdy je to jeden, jindy jich je pět. Prakticky nikdy nejsou vidět, ale jejich zvuk je nepřeslechnutelný a čas od času do toho zaznívají blíže či více vzdálené dopady toho ostřelování,“ zavzpomínal Havlíček.

Pánek doufá v solidaritu

Mimo běžné pozorovací drony se Havlíček setkal i s dalšími typy. „Já jsem byl svědkem relativně blízkého nasvětlení uprostřed noci. To byly nějaké osvětlovací drony, které řekněme do kilometrové vzdálenosti od místa, kde jsem bydlel, osvětlovaly pozemní operaci,“ sdělil.

V sousedství domu v Gaze, kde Havlíček bydlel, dostal podle něj zásah i dům Lékařů bez hranic. Zemřely tam podle jeho informací dvě ženy a dalších šest nebo osm lidí bylo zraněných. „Nebezpečí je všudypřítomné, byť jsme samozřejmě trochu iluzorně chráněni nějakou tou dohodou a sdílením míst, kde působíme. Ale jsou to živé boje, které probíhají na pozadí té naší pomoci. A těch náhodných a nechtěných rizik je tam velká spousta,“ nedělá si iluze Havlíček.

Krátce po jeho odjezdu z Gazy došlo k tragické události, kdy zemřelo sedm humanitárních pracovníků neziskové organizace World Central Kitchen. „To je humanitární organizace, která poskytovala i našim pacientům jedno teplé jídlo denně. Tohle jsou samozřejmě věci, které si přímý účastník pomoci tam nedokáže odfiltrovat, takže je to určitě psychicky náročné,“ potvrdil Havlíček.

Po otevření přístupu humanitárním organizacím do Pásma Gazy začne Člověk v tísni podle svého ředitele pomáhat, protože potřeba je nepochybná. Organizace podle Pánka doufá i ve větší solidaritu v Česku. Ta podle něj „není příliš silná – ono to souvisí samozřejmě s převládajícím diskurzem a názorem na tu situaci, který může být různý. Ale nepochybně za to, jaká je situace v Gaze, nesou velkou odpovědnost izraelské ozbrojené síly, ale také Hamás, který po tom brutálním masakru udělal to, co udělal, včetně odvlečení rukojmí“.

Podle Pánka by obě strany měly pracovat na tom, „aby se to peklo zastavilo“. „A příměří snad bude začátkem,“ uzavřel.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 3 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 4 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...