Německo uzavírá íránské generální konzuláty

Německo v reakci na popravu odpůrce íránské vlády Jamshida Sharmahda rozhodlo o uzavření všech tří íránských generálních konzulátů v zemi. Informovala o tom německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Sharmahd měl německé i íránské občanství, o jeho popravě informoval Teherán v pondělí.

Íránské velvyslanectví v Berlíně zůstane otevřené, opatření se týká generálních konzulátů ve Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku a Mnichově. Dotkne se podle ministerstva zahraničí 32 íránských konzulárních úředníků, kteří přijdou o právo pobývat v Německu a budou muset zemi opustit, pokud nemají rovněž německé občanství.

V Německu žije asi 300 tisíc íránských občanů, postarat se o ně v případě potřeby nyní bude muset velvyslanectví v Berlíně. Velvyslance v současnosti Teherán na ambasádě nemá – ten dosavadní v rámci pravidelného střídání zemi opustil, jeho nástupce zatím nepřicestoval. Podle DPA je krajně nepravděpodobné, že by Írán nyní nového velvyslance do Berlína poslal.

Tvrdá reakce spolkové vlády

Podle agentury DPA je reakce na Sharmahdovu popravu tvrdší, než se očekávalo. Německá vláda k tomuto kroku naposledy přistoupila v reakci na plnohodnotnou ruskou invazi na Ukrajinu, kdy nechala uzavřít čtyři z pěti ruských generálních konzulátů. Opatření přitom přijala teprve patnáct měsíců po invazi, a to v květnu loňského roku.

Baerbocková odsoudila Írán za to, že s „rukojmími hraje politiku“. Vztahy zemí podle ní klesly na nové dno. Teherán obvinila, že se snaží využít německé podpory Izraele v rozšiřujícím se blízkovýchodním konfliktu k ospravedlnění Sharmahdovy „vraždy“.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková
Zdroj: Johanna Geron/Reuters

Sharmahd čelil obvinění z vedení monarchistické organizace Tondar, která je podle íránského režimu zodpovědná za atentát z roku 2008, při němž zemřelo nejméně čtrnáct lidí. Skupina podle Teheránu plánovala další útoky v Íránu. Zatčení Sharmahda „během složité operace“ ohlásily íránské úřady v roce 2020. Tajné služby muže zřejmě unesly v Dubaji. K trestu smrti byl odsouzen na jaře loňského roku. Jeho příbuzní a známí i organizace hájící lidská práva odmítali obvinění, která proti němu Írán vznesl. V pondělí Teherán oznámil, že opozičníka popravil.

V Německu to vyvolalo ostrou reakci. Kancléř Olaf Scholz to označil za skandál, předseda opoziční konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz vyzval, aby se vláda zasadila o zpřísnění protiíránských sankcí EU. Baerbocková označila popravu za vraždu, která znovu ukazuje, jak nelidský režim vládne v Teheránu. Německý velvyslanec v Íránu Markus Potzel byl povolán do vlasti na konzultace.

Organizace Tondar, neboli Královské shromáždění Íránu, jejímž byl Sharmahd členem, sídlí v Los Angeles a usiluje o obnovení monarchie, kterou svrhla v Íránu v roce 1979 islámská revoluce. Organizace provozuje opoziční exilové rozhlasové a televizní stanice.