Německo má čtyři pacienty s koronavirem, případy spolu souvisí. Čtvrtého nakaženého hlásí i Francie

5 minut
Události ČT: Nemoc hlásí úřady v šestnácti zemích
Zdroj: ČT24

Německo oznámilo tři další případy nákazy koronavirem, celkem tak země eviduje čtyři nemocné. Prvním nakaženým byl Němec, který se podle všeho infikoval od Číňanky, která se v bavorské firmě, v níž je zaměstnán, účastnila školení. Tři nové případy s tím novým souvisejí, neboť všichni pracují pro stejnou bavorskou firmu, oznámilo v prohlášení bavorské zemské ministerstvo zdravotnictví. Němci, u něhož nákaza propukla jako první, je 33 let a daří se mu dobře. Čtvrtý případ nákazy oznámila i Francie.

Číňanka ze Šanghaje se školení ve firmě Webasto, která je dodavatelem v automobilovém průmyslu, zúčastnila minulý týden. Když se 23. ledna vracela domů, cítila se nemocná a lékaři u ní posléze odhalili koronavirus, uvedl šéf bavorského zemského zdravotního úřadu Andreas Zapf. Před její cestou do Evropy ženu navštívili rodiče pocházející z Wu-chanu, odkud se nákaza šíří.

Němec u sebe symptomy onemocnění podobného chřipce zjistil o víkendu, v pondělí mu ale bylo znovu lépe, a šel normálně do práce. Testy u něj koronavirus prokázaly v pondělí večer. Od té doby je sledován v izolaci v jedné z mnichovských nemocnic. Teplotu ani problémy s dýchacími cestami už nemá. Do izolace na mnichovské klinice byli přijati i tři noví pacienti.

Bavorské úřady se snaží zjistit, s kým nakažení přišli do styku. V případě prvního infikovaného Němce to podle dosavadních informací bylo nejméně 40 lidí. Těm, kteří s ním byli v užším kontaktu, úřady podle Zapfa doporučují, aby zůstali doma po inkubační dobu, tedy až 14 dnů. Bavorské ministerstvo zdravotnictví dodalo, že odborníci nyní vyhodnocují testy u několika lidí, s nimiž byli nemocní v kontaktu.

Cestující z Číny budou vyplňovat formuláře

Bavorsko také podle zemské ministryně zdravotnictví Melanie Humlové zvažuje, jestli má smysl kontrolovat teplotu cestujících na místních letištích. V celém Německu budou podle spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna nově cestující z Číny muset vyplnit formulář týkající se jejich zdravotního stavu. Piloti budou navíc mít povinnost při přistání informovat letiště o zdravotním stavu cestujících.

Spahn zároveň vyjádřil přesvědčení, že je Německo na zvládnutí onemocnění dobře připraveno. Nebezpečí pro zdraví obyvatel považuje nadále za malé. I přesto lékárníci upozorňují na zvýšenou poptávku po ústních rouškách.

Mimo Čínu je nejvíce případů nákazy v Thajsku

Podezření na infekci koronavirem se dosud objevila i v dalších zemích sousedících s Českou republikou – na Slovensku a v Rakousku, ale nepotvrdila se. Lékaři v Česku evidují několik podezření nákazy koronavirem, zatím se žádné nepotvrdilo.

Na nový koronavirus v Číně zemřelo už 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo. Server BBC připomněl, že nový koronavirus zabíjí většinou oslabené či starší lidi.

První oběť nového koronaviru oznámily i úřady v Pekingu, jde o padesátiletého muže, který navštívil jedenáctimilionové město Wu-chan. Právě z tamního zvířecího trhu se nemoc zřejmě rozšířila.

Mimo Čínu je podle víkendové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrzeno asi pět desítek případů, z toho nejvíce zatím v Thajsku. Nákaza se zde potvrdila u 14 lidí. Podle serveru BBC hlásí po pěti případech USA, Austrálie a Singapur. Další potvrzené případy jsou z Tchaj-wanu, Malajsie, Jižní Koreje, Japonska, Vietnamu, Nepálu, Kanady, Kambodže, Srí Lanky.

V Evropě byly zatím kromě Německa potvrzeny čtyři případy ve Francii, přičemž posledního z těchto nakažených oznámila Paříž v úterý večer. Jde o staršího čínského turistu, který je ve vážném stavu. 

Čínská vláda už dříve prodloužila do neděle volno v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku. Zavřena jsou některá místa hojně navštěvovaná turisty, například Zakázané město v Pekingu či některé úseky Velké čínské zdi. Omezena byla v některých městech i veřejná doprava.

Opatření proti šíření nového typu koronaviru, proti němuž zatím není vakcína, oznámila i společnost Facebook. Ta požádala své zaměstnance, aby nejezdili do Číny, pokud to není bezpodmínečně nutné. Zaměstnancům, kteří už do Číny přijeli, doporučila, aby pracovali z domova.

Šéf WHO schválil postup Číny

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tento týden odjel do Pekingu jednat s tamní vládou i zástupci zdravotnictví. Podle agentury Nová Čína si je šéf WHO jist, že je Čína schopna udržet situaci pod kontrolou a zabránit šíření viru. Neprosazuje evakuaci cizinců, kteří jsou teď v Číně. Vyzval všechny, aby udrželi za současných okolností klid a neuchylovali se k přehnaným reakcím.

WHO o situaci jednala už minulý týden a celosvětový stav zdravotní nouze nevyhlásila. Krizový štáb by se ale sešel znovu, kdyby to vývoj vyžadoval. 

Mnohé země, včetně například Spojených států, Francie nebo Japonska, chystají evakuaci svých občanů. Jižní Korea oznámila, že do Wu-chanu vypraví evakuační letadla ve čtvrtek.

Nová opatření zavedl Kazachstán, který bude požadovat od čínských žadatelů o víza ověření o jejich zdravotním stavu. Výdej elektronických víz země zastavila. V Číně je teď podle ministerstva zahraničí asi 1300 Kazachů. Z těch, kteří se dosud z Číny vrátili, byli čtyři lidé hospitalizováni kvůli podezření na infekci dýchacích cest. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 5 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 5 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 7 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 8 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 8 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...