Nečekaný servis v Bratislavě – cestujícím nosí zavazadla bezdomovci

Bratislava – Na bratislavském hlavním nádraží čeká na cestující překvapivá pomoc. S těžkými zavazadly jim zde pomáhají bezdomovci. Služba je bezplatná, nosiče z řad bezdomovců platí místní občanské sdružení.

„Některé kufry jsou fakt těžké. Když jsme měli bezpečnostní školení s technikem, tak nás na to upozorňoval a my mu nevěřili. Ale některé kufry mají skutečně i 70 nebo 80 kilo,“ vypráví nosič zavazadel Dodo.

Už roky žije na ubytovnách. Sice vystudoval gymnázium, ale stálou práci si nedokáže najít. Z nošení zavazadel měl nejdřív strach. Bál se, jak budou lidé reagovat, když je osloví. Negativních reakcí ale zažil jen velmi málo.

„Lidé jsou opravdu rádi. V této službě se nezastavíme. Odnesete jeden a hned od toho vlaku berete další zpátky,“ potvrzuje velký zájem cestujícíh další z nosičů.

Nosiči musí mít přehled i o tom, v kolik vlaky odjíždí a z kterého nástupiště. Lidé totiž předpokládají, že když pracují na nádraží, znají i jízdní řád.

Na bratislavském nádraží pomáhají cestujícím nosiči zavazadel
Zdroj: Gabriel Kuchta/ISIFA/SME

Na bratislavském nádraží zatím nosí kufry sedm lidí bez domova. Služba je na čtyři hodiny, tři dny v týdnu. Na víc zatím nemá občanské sdružení peníze. Nosiče se ale snaží motivovat. Co z vydělaných peněz ušetří, to jim vyplatí ještě jednou. Z těchto prostředků pak mohou uhradit dluhy na zdravotním pojištění. Právě kvůli nim je na ně často vyhlášena exekuce. 

„Považuji za paradoxní, že lidé, kteří jsou na ulici a ztratili všechno, se během toho automaticky stávají dlužníky státu na pojistném. Právě tento dluh jim znemožňuje, aby si práci našli,“ upozorňuje Sandra Tordová ze sdružení Proti proudu. Podobná služba zatím nefunguje nikde jinde. Nápad na ni dostala čtenářka časopisu, který prodávají bezdomovci, když do schodů na stanici nesla těžký kufr a nikdo jí nepomohl.

Nosiči zavazadel pomáhají cestujícím i sobě (zdroj: ČT24)