Navzdory vánočnímu příměří: Dva mrtví v Donbasu

I přes formálně platné vánoční příměří zemřeli za posledních 24 hodin v Donbasu na východě Ukrajiny dva lidé. V obci Zajceve severně od Doněcku střepina granátu zabila starší ženu, na neupřesněném místě fronty padl ukrajinský voják a další tři byli zraněni. Incidenty jsou hlášeny i z nárazníkové zóny u Mariupolu. Na dodržování klidu zbraní dohlížejí v oblasti pozorovatelé mise OBSE. V neděli ráno se objevila informace, že skupinu pozorovatelů včetně několika Čechů zadržují neznámí ozbrojenci. Zpráva se ale později ukázala jako nepravdivá.

Podle sdělení ukrajinské armády během víkendu pokračovaly boje severně od Doněcku, na zřejmě nejcitlivějším místě asi 500 kilometrů dlouhé frontové linie. Povstalci ostřelovali minomety ves Zajceve a několik granátů dopadlo do centra obce. Jedna starší žena na místě zahynula. Vzbouřenci prý později do bojů nasadili i granátomety a tanky.

Incidenty v Zajceve potvrdilo i velení povstaleckých sil. Armáda podle separatistů vedla palbu kromě této obce i na severní předměstí Doněcku. Útoky ukrajinských vojáků se prý obešly bez obětí.

Štáb ukrajinské protipovstalecké operace v neděli oznámil, že na blíže neupřesněném místě fronty zahynul ukrajinský voják a další tři byli zraněni. Podle mluvčího Oleksandra Motuzjanyka separatisté porušili o víkendu klid zbraní v 66 případech.

Separatisté prý obsadili demilitarizovanou obec

Krizová situace vznikla kolem vesnice Kominternove, která leží v nárazníkové zóně mezi pozicemi armády a povstalců východně od mariupolského přístavu. Podle Kyjeva obsadila v rozporu s mírovými dohodami demilitarizovanou obec těžce vyzbrojená povstalecká jednotka. Separatisté tvrdí, že Kominternove je nyní vystaveno trvalé palbě ukrajinských vojsk.

Aby potvrdili svou verzi nepřehledných událostí, pozvali povstalci do obce monitorovací skupinu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kvůli opakujícím se incidentům se podle povstalecké agentury DAN dostala dalegace do Kominternove až na druhý pokus, misi ale prý dnes předčasně ukončila palba ukrajinského odstřelovače. Ohrožen byl údajně náměstek „ministra obrany“ doněcké povstalecké vlády Eduard Basurin, který delegaci doprovázel.

Podle Kyjeva je napětí kolem Kominternove důsledkem povstaleckých provokací. Pro misi OBSE byla připravena past, do níž kontrolory chtěli nalákat vzbouřenci převlečení do uniforem ukrajinské armády, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany. Členy kontrolní skupiny měli vzbouřenci pozabíjet a z odpovědnosti pak obvinit Kyjev.

Inspektoři OBSE jsou v pořádku

Informaci o zadržování vojenských inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) včetně několika Čechů v ukrajinském Donbasu zveřejnila agentura ČTK s odvoláním na ukrajinskou agenturu Unian. Zadržovaní se měli údajně nacházet v prostorách tamní pobočky tajné policie SBU. V týmu měli být kromě Čechů také inspektoři z Dánska, Polska, Německa a Švédska. Později se ale tato zpráva ukázala jako chybná.

Nepravdivost zprávy vzápětí České televizi potvrdil i zástupce velvyslance ČR na Ukrajině Pavel Buček. „Volal jsem zástupci mise OBSE, který o ničem nevěděl, ale protože je to profesionál, tak ještě přislíbil, že tu informaci prověří, ale myslím si, že se to nepotvrdí,“ uvedl Buček ve vysílání ČT24.

„Doufám, že se potvrdí, že se to vůbec nestalo. Protože i ČTK uvádí zdroj ukrajinskou tiskovou agenturu Unian, a na té ta informace prostě nebyla, to jsem se osobně přesvědčil, a další nějaké zdroje tam uvedeny nebyly,“ dodal zástupce české ambasády na Ukrajině.

Buček: Zástupce mise OBSE o ničem neví