Našli jsme trosky zříceného letadla, tvrdí regionální úřady v Íránu

Teherán zatím nepotvrdil zprávu místní samosprávy o nálezu vraku letadla, které v Íránu v neděli havarovalo s 65 lidmi na palubě. Podle agentury Reuters nález ohlásil představitel provincie Bojerahmad a Kohgílúje, ale mluvčí íránského úřadu pro civilní letectví vzápětí uvedl, že informaci nemůže potvrdit.

Trosky se našly u města Dengezlu v okrese Semirom v provincii Isfahán, tvrdí představitel sousední provincie Bojerahmad a Kohgílúje, kam čtyřiadvacet let starý letoun směřoval. Zpráva však zatím nebyla potvrzena.

Po troskách letadla tak stále pátrají stovky horolezců se záchranářskými psy i drony. Operace komplikuje mrazivé počasí, kvůli mlhám a silnému větru se nemohou zapojit helikoptéry.

Stroj ATR-72 na vnitrostátní lince mířil z metropole Teheránu do města Jásúdž na jihozápadě Íránu. Zpravodajský web BBC napsal, že letadlo narazilo do hory Dinar v pohoří Zargos, asi 20 kilometrů od města Jásúdž. Předpokládá se, že nikdo nepřežil.

„Stojíme před naprostou záhadou. O nehodě nevíme vůbec nic,“ citovala agentura Tasním ministra dopravy a městského rozvoje Abbáse Achúndího. Příčina nehody není známá, spekuluje se o počasí.

Írán požádal evropské státy a Čínu o pomoc při pátrání po troskách s pomocí satelitních snímků, uvedla agentura ISNA. Pracovník Červeného půlměsíce mezitím oznámil, že nedaleko Dengezlu se našlo „tmavé místo“, které může signalizovat, že tam letoun havaroval.

Helikoptéry musely přerušit pátrání
Zdroj: Tasnim News Agency/Reuters

Iran Aseman Airlines do Evropy nesmí

Polosoukromé aerolinky jsou třetí největší íránskou leteckou společností co do počtu vlastněných letadel. Zajišťují především vnitrostátní dopravu, ale i některé mezinárodní lety. Podle agentury DPA Evropská komise nedávno tuto firmu kvůli stavu jejích letadel přidala na černou listinu aerolinek, které do zemí EU létat nesmějí.

Aerolinky Aseman mají na svém kontě dvě havárie. V roce 1994 se poblíž íránského města Natanz zřítil stroj F.28 s 66 lidmi na palubě a v srpnu 2008 Boeing 737 se 74 lidmi na palubě havaroval v Kyrgyzstánu. V obou případech neštěstí nikdo nepřežil.

Na technickém stavu íránských dopravních letadel se nepříznivě podepsaly dlouholeté mezinárodní sankce, jimž byl Írán vystaven.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Česko podle prezidenta Filipín zadrželo muže podezřelého ve vlasti z korupce

České úřady podle filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího zadržely muže zapojeného do korupční aféry, která na Filipínách vyvolala u veřejnosti kritiku a masové protesty. Obě země nyní podle prezidenta jednají o mužově předání, napsala agentura AP, která zároveň upozornila, že Filipíny nemají s Českou republikou uzavřenou smlouvu o vydávání.
22:43Aktualizovánopřed 5 mminutami

Bejrút: Izrael zničil poslední most spojující jih Libanonu se zbytkem země

Izrael zničil poslední most přes řeku Lítání, čímž odřízl jih Libanonu od zbytku země, tvrdí podle agentury Reuters nejmenovaný vysoce postavený zdroj z libanonských bezpečnostních složek. Tamní státní agentura uvádí, že Izrael také zabil jednoho člověka při úderu na vozidlo na silnici vedoucí z Bejrútu do Damašku.
13:43Aktualizovánopřed 18 mminutami

Rusko provedlo dosud nejsmrtelnější letošní útok na Ukrajinu

Ruský noční vzdušný útok na Ukrajinu připravil o život nejméně 17 lidí, desítky dalších zranil, uvedli ukrajinští činitelé. Ruské údery podle nich zabily devět lidí v Oděse, čtyři v Kyjevě a další čtyři v Dnipru. Agentura Reuters ruský noční úder označila za dosud nejsmrtelnější v letošním roce. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Terčem náletu ukrajinských dronů se dle velení ukrajinské armády stala ruská ropná zařízení v černomořském přístavu Tuapse.
03:05Aktualizovánopřed 33 mminutami

Netanjahu potvrdil Trumpem oznámené příměří mezi Izraelem a Libanonem

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se Izrael a Libanon dohodly na desetidenním příměří, které by podle něj mělo začít o půlnoci libanonského a izraelského času, tedy ve 23:00 SELČ. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu později potvrdil, že s příměřím souhlasil. Trump předtím hovořil s Netanjahuem a libanonským prezidentem Josephem Aúnem. Aúnova kancelář zatím dohodu o příměří nepotvrdila.
18:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoZástupci Evropské komise budou jednat s Tiszou o reformách

Zástupci Evropské komise přijedou v pátek do Budapešti diskutovat s vítěznou stranou Tisza o reformách. Pravděpodobný budoucí premiér Péter Magyar slibuje Bruselu vstřícnější politiku než jeho předchůdce Viktor Orbán. Magyar už například oznámil, že nehodlá blokovat finanční pomoc Ukrajině. Především chce obnovit přístup k penězům z fondů, které Unie Budapešti zmrazila kvůli korupci nebo zásahům do soudnictví.
před 2 hhodinami

Přelomový verdikt o vnitrostátních únosech dětí. Evropský soud se zastal Čecha

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal přelomový verdikt, který se týká vnitrostátních únosů dětí jedním z rodičů. Případ se odehrál v tuzemsku. Rozvedený otec se na evropskou instanci obrátil proto, že mu tuzemská justice neumožnila styk s dětmi poté, co je exmanželka bez jeho vědomí a souhlasu přestěhovala z Brna do Prahy. Rozsudek by mohl mít vliv na posuzování podobných případů v budoucnu.
před 2 hhodinami

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
16:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejhorší humanitární krize světa sílí. Súdán doplácí na válku s Íránem

Súdánská občanská válka mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) trvá už tři roky. Kromě masakrů civilistů a etnického násilí s náznaky genocidy spustila nejhorší humanitární krizi světa. Každý čtvrtý Súdánec uprchl z domova, upozornila organizace OSN, která mluví o „opuštěné krizi“. Katastrofální situaci teď umocnil blízkovýchodní konflikt, jenž vedl k prudkému zdražování jídla a paliv. Pomoc hladovějícím Súdáncům tak vázne.
před 5 hhodinami
Načítání...