Již tento víkend by měl začít fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Kypru. Humanitární situace v Pásmu Gazy je podle ní děsivá a k civilistům žijícím v oblasti se potřebná pomoc musí nutně dostat co nejdříve. Podle kyperského prezidenta Nikose Christodulidise první loď s pomocí vypluje z Larnaky v sobotu. Některé zdroje ovšem tvrdí, že by se na cestu mohla vydat už v pátek.
Námořní humanitární koridor do Pásma Gazy začne fungovat o víkendu, oznámila von der Leyenová
Pilotní zkušební provoz by měl být spuštěn již během pátku. Z Larnaky by měla vyplout loď s potravinovou pomocí, kterou shromáždila americká humanitární organizace World Central Kitchen (WCK) s podporou Spojených arabských emirátů.
Šéf organizace Open Arms Òscar Camps agentuře AP potvrdil, že se očekává, že loď vypluje v sobotu. Samotná plavba by měla trvat dva až tři dny. Na palubě je zhruba 200 tun rýže, mouky a dalších potravin. Do Pásma Gazy by měly dopravit potraviny menší čluny. Loď bude kotvit poblíž břehů Pásma Gazy, ale ne přímo v přístavu. Camps řekl, že se o bezpečnost posádky neobává.
Kypr se nachází pouhých 370 kilometrů od Gazy a o možnosti vytvořit námořní koridor, který by mohl poskytovat nepřetržitou pomoc nevinným civilistům v Gaze, hovoří již od začátku války mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v říjnu loňského roku.
Ursula von der Leyenová přijela na Kypr ve čtvrtek večer a jednala také s kyperským prezidentem Nikosem Christodulidisem. V pátek navštívila přístav Larnaka, odkud bude pomoc do Pásma Gazy proudit. Izrael již dříve uvedl, že je připraven umožnit podobnou lodní dopravu humanitární pomoci, která projde bezpečnostní kontrolou na Kypru.
Jednání o vylepšení koridoru budou pokračovat
Na celé operaci se podílí Evropská komise, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Kypr, Spojené arabské emiráty, Británie a Spojené státy, uvedla EK v prohlášení. Námořní koridor má fungovat ve spolupráci s vrchní koordinátorkou OSN pro humanitární pomoc a obnovu v Gaze Sigrid Kaagovou.
„Lidé v Gaze zoufale potřebují humanitární pomoc. Spojené království spolu s USA a dalšími partnery oznámili, že otevřou námořní koridor pro dodávky pomoci přímo do Gazy,“ uvedl na sociální síti X také britský ministr zahraničí David Cameron. „Nadále naléháme na Izrael, aby umožnil více kamionům vjezd do Gazy. Je to nejrychlejší způsob, jak doručit pomoc těm, kteří ji potřebují.“
Izrael oznámení mezinárodní koalice uvítal. „Izrael bude nadále umožňovat převoz humanitární pomoci Palestincům v Gaze v souladu s válečným právem a ve spolupráci s USA a našimi partnery ve světě,“ cituje server The Times of Israel prohlášení ministerstva zahraničí. Za to, že převoz pomoci do Gazy naopak blokuje, kritizovaly Izrael některé úřady OSN. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová minulý týden uvedla, že Izrael by „bez výmluv měl dělat víc“.
Nadále budou probíhat jednání, jak fungování tohoto „námořního kanálu“ ještě vylepšit, dodala Evropská Komise. Rovněž se budou řešit další možnosti, pokud jde o pozemní či letecké trasy pro poskytování humanitární pomoci, včetně tras přes Egypt či Jordánsko.
Spojené státy již dříve oznámily záměr zřídit v Gaze dočasné molo a ve spolupráci s humanitárními organizacemi a dalšími partnery využívat právě tento způsob k dopravě většího množství pomoci po moři. Veškeré podobné úsilí bude koordinováno s izraelskou vládou, stojí také v prohlášení Komise.