Na vesmírnou stanici dorazila nadílka: 2,5 tuny nákladu lodě Progress

Ruská nákladní loď Progress MS se na oběžné dráze úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Automatický proces sbližování vysílala přímým přenosem ruská kosmická agentura Roskosmos. Na ISS dovezla ruská loď 2,5 tuny nákladu včetně vánočních dárků pro každého z šesti členů posádky.

Progress MS odstartoval z kazašského Bajkonuru v pondělí a k ISS cestoval dva dny. Šlo o první start tohoto modernizovaného typu rakety od dubnové havárie, při níž se kvůli konstrukční závadě nepodařilo nákladní loď dopravit na určenou oběžnou dráhu. Loď staršího typu počátkem května shořela v atmosféře.

Právě kvůli vyšetřování této nehody Rusko o měsíc odložilo první start nového typu nákladní kosmické lodi Progress-MS, který byl původně plánovaný na listopad. Z dosavadních 64 letů ruských nákladních lodí skončily neúspěšně dva.

Progress MS je obnovenou verzí staršího typu ruských vesmírných kamionů. Podle Roskosmosu má vylepšenou ochranu před srážkami s kosmickým „smetím“ a modernizovaný systém připojení k přistávacímu modulu ISS. Nákladní loď je kromě toho osazena kontejnery, z nichž se může při letu oddělit až osm malých autonomních družic.

Práce vně Mezinárodní vesmírné stanice
Zdroj: ČTK/AP

Na palubě ISS loď očekávali Rusové Michail Kornijenko, Jurij Malenčenko a Sergej Volkov, Američané Timothy Kopra a Scott Kelly a rovněž Timothy Peake, první Brit, který na oběžné dráze zastupuje Evropskou vesmírnou agenturu (ESA).

Progress jim dopravil zejména vodu, stlačený kyslík a palivo. Členové posádky rovněž dostanou vánoční dárky, jejichž celková hmotnost pro každého nesměla přesáhnout pět kilogramů. 

Mezinárodní vesmírná stanice
Zdroj: NASA.gov / National Geographic.com / Wikipedia.org