Na Slovensku se objevilo podezření na onemocnění virem MERS

Bratislava - Na Slovensku se objevilo podezření na onemocnění nebezpečným virem MERS, který ve světě od roku 2012 usmrtil přes čtyři stovky lidí. Příznaky nemoci se projevily v Žilině u cizince, jehož zdravotníci převezli na specializované pracoviště univerzitní nemocnice v Bratislavě. „Onemocnění se zatím u něj nepotvrdilo. Vzorky budou odeslány do laboratoře v Praze, výsledky očekáváme do 24 hodin,“ uvedl mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Peter Bubla.

David Miřejovský: Hosté ani zaměstnanci nesmí opustit hotel (zdroj: ČT24)

Mluvčí ministerstva zdravotnictví dodal, že slovenské zdravotnické úřady nyní provádějí ve spolupráci s policií všechny potřebné kroky, například zjišťování osob, s nimiž pacient přišel do styku. „Všeobecná protiepidemická opatření zahrnují přípravu na situace možných virulentních nákaz, k nimž patří i MERS,“ informoval Bubla.

„Devětatřicetiletý muž přijel na Slovensko nedávno a ubytoval se v hotelu Žilině poblíž závodu korejské automobilky, se kterou spolupracuje jeho společnost. Podle slovenských médií je teď hotel, kde se muž ubytoval, uzavřený a hosté ani zaměstnanci ho nesmí opustit, dokud se nákaza nebezpečným virem nevyvrátí,“ říká zpravodaj ČT David Miřejovský.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS. MERS se objevil poprvé v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie.

Kontrola cestujících kvůli šíření MERS
Zdroj: Bobby Yip/Reuters

Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 449. Druhou nejvíce zasaženou zemí je už ale Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc a k dnešnímu dni na ni zemřelo 14 obětí a nakazilo se 138 lidí. Jihokorejské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo další úmrtí a 12 nově nakažených osob nebezpečným koronavirem MERS.

WHO uvedla, že zde očekává zvyšování počtu nemocných. Do Koreje zatáhl MERS jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že je nakažen MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu.