Tropický cyklon Chido, který se o víkendu prohnal nad Indickým oceánem, má na svědomí nejméně 63 životů. V sobotu zasáhl ostrov Mayotte, který hlásí 22 mrtvých, a africké státy Mosambik s Malawi, kde zemřely čtyři desítky lidí. Konečná bilance obětí ještě podle úřadů není známa. Na Mayotte od úterý platí noční zákaz vycházení, letadla do země přivážejí zásoby vody a potravin, informovala zahraniční média.
„Na ostrově zavládlo divné ticho.“ Přibývá obětí cyklonu v Indickém oceánu
Bouře, která byla podle úřadů nejsilnější za 90 let, na Mayotte vzala život 22 lidem a stovky dalších zranila. Prefekt ostrova Francois-Xavier Bieuville však v neděli řekl, že počet obětí může být ve stovkách až tisících.
Nový francouzský premiér Francois Bayrou v úterý poslancům Národního shromáždění podle AFP sdělil, že konečná bilance obětí ještě není známa. Ke zraněným uvedl, že dvě stě lidí je ve vážném stavu a vážnější zranění má dalších 1500 lidí.
Nejméně sedm mrtvých hlásí Malawi a 34 obětí s 319 zraněnými další africký stát Mosambik, kde Chido podle AFP zničil přibližně 23 600 domů.
„Prioritou je teď voda a jídlo. Jsou bohužel lidé, kteří zemřeli a jejichž těla se začínají rozkládat, což může způsobit hygienický problém,“ řekl Ambdilwahedou Soumaila, starosta hlavního města Mamoudzou.
V neděli na ostrov přiletěla první dvě nákladní letadla se zdravotnickým materiálem a personálem, během úterý má letecky a po moři dorazit dvacet tun jídla a vody.
Zákaz vycházení
„Nemáme elektřinu. Když padne noc, najdou se lidé, kteří této situace zneužívají,“ dodal starosta. V zájmu bezpečnosti proto správa do služby povolala více než sedm set bezpečnostních pracovníků. Francouzské ministerstvo vnitra navíc vyhlásilo zákaz vycházení mezi 22:00 a 4:00 místního času, napsala agentura Reuters.
„Na Mayotte zavládlo divné ticho, z poškozených mešit se dokonce neozývá ani muslimské volání k modlitbě,“ popsala situaci na ostrově francouzská poslankyně za Mayotte Estelle Youssouffaová.
Stanovit přesný počet obětí na ostrově je podle úřadů obtížné, a to kvůli vysokému počtu migrantů, jichž je na 320tisícovém ostrově přes sto tisíc, napsala BBC. Na Mayotte pobývají bez dokladů, proto se báli vyhledat úkryt, aby je úřady nezatkly, upozornila agentura Reuters.
Francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi již kvůli „smrtelné přírodní katastrofě“ vyjádřil soustrast Tchaj-wan, který Francii nabídl 250 tisíc eur (přes 6,2 milionu korun). Zároveň je připraven poskytnout pomoc při odstraňování následků katastrofy, pokud by ji Francie potřebovala, napsala agentura CNA.
Na ostrov se chystá dalších 160 francouzských vojáků, francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau i prezident Macron, který přijede v nadcházejících dnech.
Mayotte je podle agentury AP nejchudší francouzský ostrov a nejchudší část Evropské unie. V sobotu přímo přes něj cyklon Chido přecházel. Zasáhl také Madagaskar a Komory.