Na ostrově La Palma kvůli lávě uzavřeli pobřeží, hrozí uvolnění toxických plynů

Španělský kabinet i vláda regionu Kanárské ostrovy vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky na ostrově La Palma obyvatele i turisty, aby se nepřibližovali k sopce Cumbre Vieja ani k místům proudů lávy, protože situace je podle nich stále velmi nebezpečná. Láva se nyní pohybuje pomaleji, a to rychlostí asi 120 metrů za hodinu směrem k západnímu pobřeží. Pokud se střetne s mořskou vodou, mohou se také do ovzduší uvolnit toxické plyny. Část pobřeží je proto uzavřená, informoval deník El País.

V úterý odpoledne se láva dostala už do obce Todoque, která je vzdálená asi dva kilometry od pobřeží. Jejích asi dvanáct set obyvatel už bylo evakuováno, celkem na ostrově muselo kvůli erupci pryč na šest tisíc lidí. Několik proudů žhavé lávy zničilo už přes 180 domů a zaplavilo asi sto hektarů.

Španělská vláda i vedení regionu vyzvaly lidi přítomné na ostrově, aby se nepřibližovali postiženým místům ve snaze si přírodní katastrofu vyfotit. Jednak tím blokují silnice pro průjezd záchranných složek, ale také ohrožují vlastní zdraví. Situace je podle vládních expertů stále velmi vážná, což podle nich dokládá i nová puklina, z níž v noci začal vytékat další proud lávy.

La Palma rudě žhne. Láva z vulkánu na Kanárských ostrovech může vytékat až čtyři měsíce (zdroj: EBU/ČTK)

V oblasti sopky seismologové i v úterý zaznamenali několik dalších otřesů, což zvyšuje riziko vzniku dalších puklin, z nichž vyvře magma. Proudy natavené horniny místy vysoké až šest metrů se ze svahů valí do údolí a spálí vše, co jim stojí v cestě. Podle původních předpovědí se měly k mořskému pobřeží na jihozápadě ostrova dostat už v pondělí večer. „Sopka má teď nižší aktivitu, uvolňuje menší množství magmatu. Její činnost zpomaluje. Proud lávy je nyní v oblasti Todoque, což je na půl cesty k moři,“ řekl Miguel Ángel Morcuende z krizového týmu.

Studio 6: Geofyzik Závada k erupci sopky na Kanárských ostrovech (zdroj: ČT24)

Obavy z otravy i sesuvu půdy

Kvůli erupci je nyní pobřeží uzavřeno mezi obcemi Puerto Naos na jihu ostrova až k městečku Tazacorte, bezpečnostní složky do těchto oblastí nikoho nepouštějí.

Když láva o teplotě kolem tisíce stupňů Celsia vteče do moře, které má aktuálně kolem dvaceti stupňů, vznikne obrovské množství vodní páry a také dalších toxických plynů, které mohou podráždit kůži, oči i dýchací ústrojí. Kromě toho hrozí i pády útesů a sesuvy půdy.

Schéma sopky stratovulkánového typu
Zdroj: United States Geological Survey

Ostrov La Palma, kde žije zhruba 85 tisíc lidí, zažil erupci vulkánu poprvé po půlstoletí. V roce 1971 sopka Teneguía v témže masivu chrlila lávu od 26. října do 18. listopadu. Zemřel při tom jeden turista, který se nadýchal toxických par poté, co překročil bezpečnostní zábrany. Láva tehdy nezasáhla obydlené oblasti a vytekla do moře, díky čemuž se pak zvětšilo území ostrova asi o dva kilometry čtvereční, uvedl deník El País.

Kvůli nynější erupci dorazil už v noci z neděle na pondělí na ostrov La Palma i španělský premiér Pedro Sánchez, který proto odložil odlet na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Doprovázel ho ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, který na ostrově zůstává. Premiér se na La Palmu vrátí opět ve čtvrtek, kdy tam má dorazit i španělský král Felipe VI.