Na konci cesty. Obama otevřel muzeum afroamerické historie a kultury

Funkční období prvního černošského prezidenta Spojených států Baracka Obamy se chýlí ke konci a on nyní ve Washingtonu udělal jeden ze svých symbolických závěrečných kroků – na dohled od washingtonského Monumentu otevřel muzeum afroamerické historie a kultury, jehož vznik inicioval už George W. Bush.

Obamův předchůdce v Oválné pracovně se slavnostního otevření rozlehlé budovy od britského architekta Davida Adjaye účastnil i spolu s manželkou Laurou, na zahájení provozu expozic, které se věnují životu americké černošské populace, vystoupil také někdejší šéf americké diplomacie Colin Powell, hudebník Stevie Wonder, herec Will Smith nebo hvězda televizních obrazovek Oprah Winfreyová.

Vybudování afroamerického muzea navrhovali už v roce 1915 černošští veteráni občanské války, k naplnění jejich snah ale došlo až o sto let později; americký Kongres totiž vznik takového muzea schválil teprve v roce 2003 a v tomtéž roce zákon umožňující jeho výstavbu podepsal i George W. Bush.

Budova o rozloze přesahující sedmatřicet tisíc čtverečních metrů vyrostla během následujících čtyř let ve washingtonském parku National Mall nedaleko Bílého domu. Objekt s členitým perforovaným pláštěm bronzové barvy nyní nabízí kolem 36 000 exponátů, od zboží určeného k výměně za otroky v Africe po rasově segregovaný železniční vagon z 20. let minulého století a červený kabriolet průkopníka rock'n'rollu Chucka Berryho.

Obama: Ignorovali jsme zkušenost milionů Američanů

Součástí expozic jsou i nadšenecké tenisky s portrétem Baracka Obamy a jeho pozitivním sloganem „Yes We Can!“, se kterým se před osmi lety senátor za stát Illinois poprvé ucházel o přízeň voličů – a ti ho v listopadu 2008 jako vůbec prvního Američana tmavé barvy pleti vyslali do Bílého domu.

„Oprávněně si vyprávíme příběhy velikánů, kteří vybudovali tuto zemi, ale příliš často – ať už úmyslně, nebo neúmyslně – jsme se rozhodli zakrývat nebo zcela ignorovat zkušenost milionů a milionů dalších Američanů,“ prohlásil nyní Obama ve svém projevu. „Je naprosto příhodné, že jejich příběh budeme vyprávět právě v parku National Mall, na stejném místě jako příběhy prezidentů George Washingtona a Thomase Jeffersona – a naší nezávislosti.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 5 mminutami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 11 mminutami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 22 mminutami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Grónsko je autonomním územím Dánska. A zatímco zástupci dánské vlády vůbec nedorazili na WEF, pozornost na konferenci přilákala početná americká delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podmínil svou účast na WEF podpisem bezpečnostních záruk ze strany USA. Trump se s ním setká ve čtvrtek.
13:19Aktualizovánopřed 24 mminutami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 43 mminutami

Vojenský soud uložil Uzbekovi doživotí za atentát na významného ruského generála

Doživotí vyměřil ve středu ruský vojenský soud muži z Uzbekistánu, kterého uznal vinným z atentátu na náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova z roku 2024. Další tři obžalovaní v případu dostali tresty od 18 do 25 let vězení, informovaly tiskové agentury AFP a Interfax.
před 1 hhodinou

Svět čelí nevratnému vyčerpání zásob vody, varují vědci z OSN

Změny v nedostatku vody, které vypadaly dříve jako přechodné nebo dočasné, se mění na trvalé a nevratné. Konstatuje to rozsáhlá zpráva, která ale navrhuje také možná řešení.
před 1 hhodinou

Kanadský premiér v Davosu parafrázoval Havlovu Moc bezmocných

Kanadský premiér Mark Carney ve svém proslovu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu odkázal na esej Moc bezmocných, kterou napsal bývalý český prezident Václav Havel. Carney prohlásil, že země střední velikosti musí přestat předstírat, že řád založený na pravidlech stále funguje, semknout se proti hrozbám velmocí, vytvářet koalice s novou „hustou sítí vazeb“.
16:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...