Rusko nemá žádné písemné scénáře ohledně začlenění východní Ukrajiny do své federace a hypotetické úvahy na toto téma nejsou možné. Podle agentury TASS to prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Kreml nicméně podle něj počítá s tím, že Kyjev dříve nebo později přijme připojení Krymu k Rusku.
Moskva popírá existenci plánů pro připojení Donbasu
„Žádné takové písemné scénáře nejsou,“ zdůraznil mluvčí prezidenta Vladimira Putina. „Právě proto se znepokojením sledujeme, jak země (Ukrajina) od sebe vědomě odtrhává obrovskou oblast (Donbas),“ dodal s narážkou na dopravní blokádu, kterou Kyjev v posledních dnech zavedl vůči částem Doněcké a Luhanské oblasti ovládaným proruskými separatisty.
„Případné úvahy v tomto kontextu nepovažuji za možné,“ poznamenal rovněž Peskov v odpovědi na dotaz, zda je takovýto vývoj událostí - začlenění Donbasu do Ruska - v budoucnu možný.
Moskva nicméně doufá, že Kyjev se nakonec smíří se ztrátou Krymského poloostrova „Doufáme, že v Kyjevě dříve nebo později budou respektovat projev vůle několika milionů obyvatel Krymu a výsledek tohoto projevu vůle přijmou,“ uvedl Putinův mluvčí s narážkou na referendum z roku 2014, v němž se ruská většina obyvatel Krymu vyslovila pro připojení k Rusku.
Referendum bylo spěšně uspořádáno před třemi lety v březnu poté, co Rusko Krym okupovalo. Okupaci předcházela utajovaná operace, při níž speciální jednotky ruských ozbrojených sil obsadily klíčová místa na poloostrově.
Mogheriniová: Důsledky anexe ohrožují mezinárodní právní řád
Militarizace Krymu ovlivňuje bezpečnostní situaci kolem Černého moře, uvedla šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Ruskou anexi ukrajinského poloostrova unie podle ní nadále neuznává a pokládá za porušení mezinárodního práva.
„Zůstává (anexe) přímou výzvou mezinárodní bezpečnosti s vážnými důsledky pro mezinárodní právní řád, který chrání jednotu a suverenitu všech států,“ upozornila Mogheriniová.