Migranti z lodi Alex vystoupili na Lampeduse, lidé z plavidla Alan Kurdi na Maltě

2 minuty
Události ČT: Další loď se zachráněnými migranty přistála v Itálii
Zdroj: ČT24

Italské úřady povolily vystoupit na břeh 41 migrantům z lodi Alex, která v sobotu přes zákaz vplutí do italských vod zakotvila v přístavu na italském ostrově Lampedusa. Malta později povolila vylodění 65 běženců z lodi Alan Kurdi. Valetta ale zdůraznila, že žádný z nich na ostrově nezůstane.

Plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans zachránilo čtyři desítky migrantů ve čtvrtek z 18 metrů dlouhého gumového člunu u libyjských vod. Po dvoudenním čekání u Lampedusy se kapitán rozhodl nedbat odporu úřadů a na ostrově přistál. V neděli půldruhé hodiny po půlnoci nakonec směli běženci vystoupit na břeh.

Plavidlo bylo podle italské agentury Agi dočasně zabaveno a proti kapitánovi Tommasovi Stellovi je vedeno vyšetřování kvůli podezření, že napomáhal ilegální imigraci. Podobně je v Itálii vyšetřována německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která na Lampeduse nepovoleně přistála také se 40 migranty 29. června.

„Nepovolil jsem žádné přistání těm, kteří nedbají italských zákonů a pomáhají pašerákům (lidí),“ napsal v sobotu na Twitteru ministr vnitra Matteo Salvini. Pracovníky nevládních organizací, které ve Středozemním moři zachraňují migranty, nazval „šakaly“.

Protiimigračně silně zaměřený Salvini prosadil nový bezpečnostní zákon, který zapovídá vplout do italských teritoriálních vod plavidlům, jež ohrožují národní bezpečnost Itálie. Za tato plavidla ministr přitom považuje především lodě, které ve Středozemním moři berou na palubu migranty z nebezpečně přeplněných gumových člunů.

Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch na humanitární lodě nevztahuje.

Malta chce lidi z Alan Kurdi poslat do jiných zemí EU

Příkladu lodi Alex chtěla v sobotu večer následovat německá organizace Sea-Eye se svou lodí Alan Kurdi. Nakonec se ale plavidlo rozhodlo zamířit na Maltu, která se zprvu zdráhala loď pustit do přístavu.

Země sice později vylodění povolila, tamější vláda ale hned poté zdůraznila, že žádný z migrantů na území tohoto ostrovního státu nezůstane. Všichni budou ihned posláni do jiných unijních zemí, řekl podle agentury AFP maltský premiér Joseph Muscat. Valetta kvůli tomu jedná s Evropskou unií a Německem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 1 hhodinou

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 3 hhodinami

Kyjev odvolal oblastního šéfa, který připustil setkání vojáků v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce vedoucího správy Sumské oblasti, informoval v úterý server Ukrajinska pravda a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Arťuch v pondělí v rozhovoru se stanicí Suspilne v podstatě potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve městě slavnostní setkání vojáci.
před 4 hhodinami

Egyptský turismus ohrožuje nedotčenou pláž Rudého moře

Pláž Ras Hankorab, ležící na jihu egyptského pobřeží Rudého moře, se stala středobodem sporu mezi ochránci přírody, místními komunitami a státními úřady. Zatímco vláda nabízí tuto část chráněného území investorům jako způsob, jak zvýšit příjmy z turismu, ekologové bijí na poplach kvůli hrozbě nenávratného poškození jednoho z posledních nedotčených mořských ekosystémů v Egyptě.
před 4 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 4 hhodinami
Načítání...