Medveděv může rozhodnout, zda fanoušci na finále Ligy mistrů pojedou bez víza

Moskva - Ruský prezident bude moci rozhodovat o tom, jaké dokumenty jsou potřeba ke vstupu na území Ruské federace. S návrhem příslušných změn v zákoně dnes souhlasila Rada federace, horní komora ruského parlamentu. Zákon by měl prezident Dmitrij Medveděv využít poprvé už v nejbližší době při finálovém utkání Ligy mistrů, které v Moskvě 21. května sehrají londýnská Chelsea a Manchester United.

Na zápas se chystá zřejmě okolo 40.000 britských fanoušků a Rusové se rozhodli je do země pustit bez víz. Na rozdíl od „obyčejných“ turistů, kteří musí absolvovat zdlouhavou proceduru na velvyslanectví, budou fanouškům k překročení hranice zřejmě stačit pas, zpáteční letenka, lístek na zápas a vyplněný migrační formulář, který dostávají už v letadle všichni cizinci mířící do Ruska.

Formálně je nyní na rozhodnutí hlavy státu, jaké dokumenty jsou v konkrétních případech dostatečné k tomu, aby byl cizinci vstup do Ruska umožněn. Rada federace o novele příslušného zákona dnes jednala na mimořádné schůzi právě kvůli tomu, aby mohly změny začít platit už před moskevským finále Ligy mistrů.

Podle Igora Puškarjova, člena výboru pro sport Rady federace, bude dnes přijatý zákon zřejmě podobným způsobem využit i při organizaci vjezdu diváků zimních olympijských her v Soči v roce 2014. „Právě s pomocí tohoto nového zákona budou na naše území bez byrokratických procedur moci přijet tisíce hostů olympiády ze zahraničí,“ řekl politik agentuře RIA Novosti.