Pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o tři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong byly v Malajsii obviněny z vraždy Kim Čong-nama. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim trest smrti.
Malajsie obě podezřelé ženy obvinila z vraždy Kim Čong-nama
Obě ženy předvedla malajsijská policie před soud, kde si vyslechly obvinění. Doan Thi Huong před soudem uvedla, že je nevinná.
Nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam zemřel 13. února krátce poté, co mu ženy na letišti v Kuala Lumpuru nastříkaly do obličeje neznámou látku. Následná pitva ukázala, že se jednalo o nervový plyn VX, který OSN řadí mezi chemické bojové látky.
Obě ženy už dříve údajně vypověděly, že si myslely, že jde o žert v rámci zábavného televizního programu, kdy jsou nic netušící kolemjdoucí natáčeni skrytou kamerou.
Ve vazbě skončil také jeden Severokorejec, který ovšem zatím z ničeho obviněný nebude. V souvislosti s případem identifikovala malajsijská policie dalších sedm podezřelých občanů KLDR.
KLDR a Malajsie mezitím vedou ostrou diplomatickou bitvu o tělo Kim Čong-nama, jehož vydání Pchjongjang požaduje. Severní Korea se neúspěšně pokusila Malajsii zabránit i v provedení pitvy.
Malajsie odmítá tělo vydat, dokud nebude mít vzorky DNA a potvrzení o totožnosti oběti od někoho z příbuzných. Do země už kvůli tomu přijela vysoce postavená severokorejská delegace. Požaduje také propuštění zadržovaného podezřelého Severokorejce.
Nevlastní bratr současného vůdce KLDR Kim Čong-una se narodil 10. května 1971 v Pchjongjangu. Byl nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002.
Studoval v Moskvě a Ženevě, pak zastával vysoký post v severokorejské špionážní službě. V minulosti se mu přezdívalo „malý generál“.
Kim Čong-nam žil posledních 15 let střídavě v dobrovolném exilu v čínském Macau a v Pekingu. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Podle jiné verze ale chtěl v Japonsku koupit citlivé technologie. Po tomto skandálu upadl v KLDR v nemilost.
Podle některých zdrojů unikl v roce 2004 dvěma atentátům, které na něj byly podniknuty v Číně a v Rakousku.
Kim Čong-nam měl údajně blízko ke strýci Čang Song-tchekovi, který byl svého času druhým nejvlivnějším mužem v zemi, než ho jeho synovec Kim Čong-un nechal při čistkách v roce 2013 popravit, údajně za přípravu pokusu o převrat.