Maďarský expremiér obviněn kvůli kasinu

Budapešť - Maďarský prokurátor dnes obvinil bývalého sociálnědemokratického premiéra Ference Gyurcsánye z překročení pravomocí. Podle obžaloby Gyurcsány jako ministerský předseda souhlasil s výměnou pozemku pro výstavbu kasina, která byla pro stát nevýhodná. Prokurátor Imre Keresztes v tiskovém prohlášení uvedl, že Gyurcsány všechna obvinění odmítl a podal proti stíhání stížnost. Někdejší ministerský předseda prý také nechtěl odpovídat na otázky, ani neučinil žádné prohlášení.

Expremiér při odchodu ze sídla prokuratury řekl, že „prokurátoři porušili svou přísahu vést nestranná řízení“. Svým postupem se podle něj účastní na „ukázkovém procesu“, který označil za hanebný. Domnívá se, že případ je politicky motivovaný.

Na podporu bývalého ministerského předsedy dnes odpoledne jeho příznivci uspořádali demonstraci ve městě Miskolc na severovýchodě Maďarska.

Gyurcsánye parlament v polovině září zbavil poslanecké imunity, aby vůči němu mohla být vznesena obžaloba. Zmíněná výměna pozemků měla umožnit výstavbu velkého kasina v obci Sukoró na břehu jezera Velence poblíž Budapešti. Gyurcsányi ale tvrdí, že nejednal jinak než jako u jiných státem podporovaných investic, které měly do regionu přinést mnoho pracovních míst. „Rozhodnutí Gyurcsánye (dát projektu prioritu) vytěsnilo konkurenci a zabránilo veřejné soutěži,“ prohlásila prokuratura. V případu je sedm podezřelých, nikdo z nich není ve vazbě.

Americko-německo-izraelská skupina investorů chtěla do vybudování „maďarského Las Vegas“ investovat 1,5 miliardy eur (asi 36,8 miliardy Kč). Z projektu ale nakonec sešlo. O to, zda výměna pozemku byla nevýhodná, se odborníci přou. Podle jedněch na ní stát prodělal 1,3 miliardy forintů (asi 112 milionů Kč), podle druhých prakticky nic.