Letadlo na solární pohon má za sebou úspěšný test

Curych - První zkušební let dnes na západě Švýcarska absolvovalo dosud nejpokročilejší letadlo na sluneční pohon. Prototyp stroje, který má zvládnout oblet zeměkoule, dopoledne odstartoval z letiště Payerne, kde také po 87 minutách ve vzduchu hladce přistál. Dobrodruh Bertrand Piccard a konstruktér André Borschberg v něm chtějí v roce 2012 obletět zeměkouli, dnes jej ale řídil zkušební pilot Markus Scherdel. Oblet Země by měl trvat 20 dní. Piccard s Borschbergem, kteří dnešní let sledovali jen z vrtulníků, se mají v kokpitu střídat. Motory o výkonu 40 koňských sil přitom umožňují dosahovat rychlosti jen kolem 70 kilometrů za hodinu.

„Jsme velmi šťastní, všechno dobře klaplo,“ prohlásila mluvčí projektu. Ten je jedinečný především v tom, že na rozdíl od několika předchozích letounů na sluneční pohon je stroj s označením HB-SIA schopen i nočního letu.

Zkušební let měl ukázat, zda letadlo s neobvyklými parametry dokáže udržet rovnou dráhu letu. „Abychom mohli letět bez paliva, musíme let udržet v rovině,“ řekl Piccard ještě před pokusem. Podle agentur za slunečného počasí vzlétlo rychlostí 45 kilometrů za hodinu a vystoupalo do výšky 1 200 metrů.

Nahrávám video
Rozhovor s Danielem Hanusem
Zdroj: ČT24

Lehoučký letoun s obřím rozpětím křídel

Letoun má rozpětí křídel 63,4 metru, tedy zhruba jako dopravní letadlo pro 400 cestujících Airbus A340. Jeho hmotnost 1 600 kilogramů ale odpovídá jen středně velkému autu. „Když si uvědomíme, že největší dopravní letadla mají rozpětí blížící se 75 metrům a hmotnost je 200 až 300krát větší, což znamená, že je to letadlo velmi lehké. Je to bezesporu obrovský technologický úspěch,“ shrnul Daniel Hanus z ČVUT.

Transformace slunečního světla, tj. především světelného záření na elektrickou energii probíhá v tzv. fotovoltaických článcích. Účinnost se pohybuje kolem dvaceti procent. Na jeden metr čtverečný připadá zhruba jeden kilowatt. „Z jednoho metru čtverečného můžeme získat zhruba 200 wattů, což není tak mnoho, když si uvědomíme, že musíme zajistit plochu článků velice významnou,“ upozornil Hanus.

Organizátoři letu upozorňují, že tak velký a zároveň tak lehký stroj ve vzduchu ještě nebyl, takže jeho chování může být neočekávané. Letadlo pohání 12 000 fotovoltaických článků. Stroj už v prosinci absolvoval první „skok“, když dokázal ve výšce asi metr nad zemí uletět 400 metrů.

Projekt za 70 milionů eur (téměř 1,8 miliardy korun) není prvním pokusem s létáním na sluneční pohon, ale je nejambicióznějším. V roce 1980 v USA krátce vzlétlo ultralehké letadlo Gossamer Penguin. Mohutnější Solar Challenger v roce 1981 dopravil během pěti hodin pilota z Francie do Anglie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ceny ropy a plynu prudce rostou

Ceny ropy zahájily nový týden prudkým růstem a dostaly se až na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2022. Někteří významní producenti omezili dodávky a trh ovládly obavy z dlouhodobého přerušení dodávek kvůli eskalaci války USA a Izraele s Íránem. Energetické trhy jsou obzvláště nervózní, protože krize se odehrává v okolí Hormuzského průlivu, kterým normálně prochází zhruba pětina světových dodávek ropy. Ministři financí zemí G7 a šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol proto jednali o společném uvolnění ropy z nouzových rezerv. Kvůli konfliktu na Blízkém východě prudce roste také cena plynu.
08:23Aktualizovánopřed 2 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda podnikla další vlnu úderů na jižní předměstí Bejrútu. Síly židovského státu podle agentury AFP tvrdí, že cílily na finanční instituci al-Kard al-Hasan, která je oficiálně neziskovou charitou teroristického proíránského hnutí Hizballáh. Skupina naopak bez důkazů uvedla, že svádí boje s izraelskými vojáky, které vysadily vrtulníky na východě Libanonu u hranic se Sýrií. Podle deníku Ha'arec se na severu Izraele rozezněly sirény kvůli útokům ze strany Íránu a Hizballáhu.
01:49Aktualizovánopřed 18 mminutami

V Praze přistály další dva lety z Blízkého východu

Do Prahy se krátce před pondělní sedmou hodinou ranní vrátil zatím poslední repatriační let z válkou zasaženého Blízkého východu, letoun ze saúdskoarabského Rijádu dopravil 180 Čechů. V noci také přistála i pravidelná linka z Dubaje se 189 cestujícími, uvedla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Podle ministerstva zahraničních věcí se deseti repatriačními vládními lety vrátilo do Česka více než 1500 lidí. V pondělí večer je v plánu další let do Egypta.
08:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Orbán požádal Komisi o pozastavení sankcí na ruské energie

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby pozastavila všechny sankce týkající se ruských energetických surovin. Je to podle něj nutné pro zastavení zdražování ropy v Maďarsku, napsala agentura Reuters. V dopise předsedovi Evropské rady Antóniu Costovi Orbán hovoří o dočasném pozastavení veškerých sankcí na dovoz ruských energií do EU. Budapešť se v pondělí také rozhodla, že pro maďarská auta u paliv zavede cenové stropy.
14:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Švýcarská prokuratura obvinila dalších pět lidí v případu požáru baru

Švýcarská prokuratura rozšířila seznam obviněných v případu požáru v baru Le Constellation ve městě Crans-Montana o dalších pět lidí, včetně starosty Nicolase Férauda. Dalšími čtyřmi nově obviněnými jsou současní i bývalí úředníci města, informují agentury Reuters a AFP. Celkový počet obviněných se tak zvýšil na devět. Výslech starosty je podle Reuters naplánován na 13. dubna.
před 1 hhodinou

NATO nad Tureckem zničilo íránskou balistickou raketu

Turecko oznámilo, že NATO v jeho vzdušném prostoru zničilo balistickou raketu vypálenou z Íránu. USA uzavřely kvůli bezpečnostním rizikům svůj konzulát v turecké Adaně. Írán také vypálil na Izrael svou první salvu střel po zvolení nového nejvyššího duchovního vůdce. Zdravotníci v Izraeli nejprve informovali o jedné lehce zraněné ženě, později byl zabit jeden člověk a další dvě osoby zraněny. Při útoku íránského dronu na bahrajnský ostrov Sitra utrpělo zranění 32 civilistů. Další dron zaútočil na rafinerii bahrajnské společnosti Bapco.
04:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fregaty i letadlová loď. Francie chce ochránit tankery v Hormuzu

Francie chystá čistě obrannou námořní misi, která by měla působit v Hormuzském průlivu, oznámil podle agentur francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě Kypru. Cílem bude chránit tankery v oblasti. Podle francouzské hlavy státu by se mise mohly účastnit evropské i mimoevropské státy.
15:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Močovina uvázlá v Hormuzu by ohrozila světové zemědělství

Po uzavření Hormuzského průlivu se rychle zvýšily ceny ropy a zemního plynu, což svět sleduje s obavami. Experti na potravinovou bezpečnost varují před možným zpomalením dodávek močoviny, která se používá jako hnojivo.
před 2 hhodinami
Načítání...