Krymští Tataři jsou nyní pronásledovaní za cokoliv, popisuje jejich lídr

UK: Nariman Dželal o situaci krymských Tatarů (zdroj: ČT24)

Mučení u výslechů, únosy, vynucená přiznání a vymyšlená svědectví, to je v Rusku obvyklá praxe při politických procesech, říká Nariman Dželal, jeden z vězněných lídrů krymských Tatarů žijících na okupovaném poloostrově Krym. „Každý týden čteme o tom, že je někdo na území Krymu zatčen,“ sdělil v Událostech, komentářích. Loni dostal Cenu Příběhů bezpráví, kterou uděluje společnost Člověk v tísni.

Režim Dželala poslal za mříže na sedmnáct let za to, že hájil zájmy svého národa a nesouhlasil s okupací. „Rusko nechtělo, aby to bylo otevřeně politické pronásledování, a proto si vymysleli trestný čin, který souvisel s jakýmsi pokusem o výbuch plynovodu. Cílem tedy bylo nejenom mě zatknout, ale také zkazit moji reputaci jako čestného a spravedlivého člověka,“ říká Dželal.

Dželala poté převezli do vězení na Sibiři. To se prý děje i dalším krymským Tatarům. „Člověka odvezou tisíce a tisíce kilometrů daleko od přátel, od rodiny, do Jakutska, Burjatska, pět až šest tisíc kilometrů od domu. Je to velice složité, protože rodina se nemůže dostat ke svému příbuznému, podržet ho, podpořit ho a stejně tak i advokát musí utrácet mnohem více peněz, aby takového člověka podpořil. Rusko toho zneužívá,“ míní.

Nejhorší prý byl pocit nespravedlnosti, pomáhala mu však prý víra v Boha i vědomí, že dělá správnou věc. „Ukázalo se, že mám skutečné dobré přátele, kteří mě neopustili, kteří podporovali mně a mé blízké. Stejně tak mi velice pomohlo i mezinárodní společenství, můj rodný ukrajinský stát a další státy, které o mně různými způsoby šířily informace, a to mě do velké míry zachránilo od různého útisku,“ dodává.

Hledání „zrádců“

Letos se Dželal dostal do Evropy, a to při výměně zajatců. Nyní žije v Kyjevě, na Krym nesmí. „Můj návrat na Krym souvisí i s vítězstvím v této válce, proto všechny vyzývám, aby podporovali Ukrajinu, aby podporovali naši armádu, aby Ukrajina mohla zvítězit nad tímto agresorem a aby mohla obnovit svoji územní celistvost,” sděluje.

Krymští Tataři podle něj čelí útisku, teroru i zinscenovaným procesům ze strany ruských sil. „V současné době už mohou být pronásledováni za cokoliv, zatčeni například za modrožlutou barvu, za ukrajinskou píseň. Ruská tajná služba FSB hledá různé rádoby zrádce. Každý týden čteme o tom, že je někdo na území Krymu zatčen. Krym se bohužel v současné době nachází na prozatím okupovaném území, a dokud tato okupace bude trvat, tak se lidé budou dostávat i nadále do ruských vězení,“ prohlašuje Dželal.

Načítání...