Krymští Tataři jsou nyní pronásledovaní za cokoliv, popisuje jejich lídr

10 minut
UK: Nariman Dželal o situaci krymských Tatarů
Zdroj: ČT24

Mučení u výslechů, únosy, vynucená přiznání a vymyšlená svědectví, to je v Rusku obvyklá praxe při politických procesech, říká Nariman Dželal, jeden z vězněných lídrů krymských Tatarů žijících na okupovaném poloostrově Krym. „Každý týden čteme o tom, že je někdo na území Krymu zatčen,“ sdělil v Událostech, komentářích. Loni dostal Cenu Příběhů bezpráví, kterou uděluje společnost Člověk v tísni.

Režim Dželala poslal za mříže na sedmnáct let za to, že hájil zájmy svého národa a nesouhlasil s okupací. „Rusko nechtělo, aby to bylo otevřeně politické pronásledování, a proto si vymysleli trestný čin, který souvisel s jakýmsi pokusem o výbuch plynovodu. Cílem tedy bylo nejenom mě zatknout, ale také zkazit moji reputaci jako čestného a spravedlivého člověka,“ říká Dželal.

Dželala poté převezli do vězení na Sibiři. To se prý děje i dalším krymským Tatarům. „Člověka odvezou tisíce a tisíce kilometrů daleko od přátel, od rodiny, do Jakutska, Burjatska, pět až šest tisíc kilometrů od domu. Je to velice složité, protože rodina se nemůže dostat ke svému příbuznému, podržet ho, podpořit ho a stejně tak i advokát musí utrácet mnohem více peněz, aby takového člověka podpořil. Rusko toho zneužívá,“ míní.

Nejhorší prý byl pocit nespravedlnosti, pomáhala mu však prý víra v Boha i vědomí, že dělá správnou věc. „Ukázalo se, že mám skutečné dobré přátele, kteří mě neopustili, kteří podporovali mně a mé blízké. Stejně tak mi velice pomohlo i mezinárodní společenství, můj rodný ukrajinský stát a další státy, které o mně různými způsoby šířily informace, a to mě do velké míry zachránilo od různého útisku,“ dodává.

Hledání „zrádců“

Letos se Dželal dostal do Evropy, a to při výměně zajatců. Nyní žije v Kyjevě, na Krym nesmí. „Můj návrat na Krym souvisí i s vítězstvím v této válce, proto všechny vyzývám, aby podporovali Ukrajinu, aby podporovali naši armádu, aby Ukrajina mohla zvítězit nad tímto agresorem a aby mohla obnovit svoji územní celistvost,” sděluje.

Krymští Tataři podle něj čelí útisku, teroru i zinscenovaným procesům ze strany ruských sil. „V současné době už mohou být pronásledováni za cokoliv, zatčeni například za modrožlutou barvu, za ukrajinskou píseň. Ruská tajná služba FSB hledá různé rádoby zrádce. Každý týden čteme o tom, že je někdo na území Krymu zatčen. Krym se bohužel v současné době nachází na prozatím okupovaném území, a dokud tato okupace bude trvat, tak se lidé budou dostávat i nadále do ruských vězení,“ prohlašuje Dželal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po nehodě letadla v Torontu je nejméně osmnáct zraněných

Počet zraněných po pondělní havárii letadla v kanadském Torontu společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se zvýšil na osmnáct, píše agentura Reuters. Kanadská média původně psala o patnácti zraněných. Tři lidé, včetně jednoho dítěte, jsou v kritickém stavu. Letadlo se ve větrném počasí po sněhové bouři převrátilo vzhůru nohama, na palubě bylo osmdesát osob.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Bílý dům tvrdí, že Musk nevede úřad efektivity a je jen poradcem

Bílý dům v dokumentu pro soud tvrdí, že miliardář Elon Musk je pouze poradcem prezidenta Donalda Trumpa a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí. Dokument podle agentury Reuters popírá, že by Musk byl v čele úřadu DOGE, jehož úkolem je seškrtat výdaje, které Trumpova administrativa považuje za nepotřebné. Právě přístup nevoleného Muskova týmu k citlivým údajům amerických úřadů o občanech vyvolává obavy a vede k žalobám.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Jednota EU v izolaci Ruska je nabořená, řekl Lipavský

Řešení konfliktu na Ukrajině se možná nebude moci hledat na půdě EU, ale na jiném evropském půdorysu. V Interview ČT24 to uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Jednota Evropské unie, co se týče diplomatické izolace Moskvy, byla podle něj v poslední době nabořena. Aby měla šanci zúčastnit se jednání o míru, bude Evropa muset dělat konkrétní kroky, včetně zvýšení výdajů na obranu, míní Lipavský.
před 21 hhodinami

Mluvit teď o vyslání vojáků na Ukrajinu je velmi nevhodné, míní Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz po schůzce lídrů evropských zemí v Paříži řekl, že nyní považuje za velmi nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Ruskem napadenou zemi je ale podle něj nutné dál podporovat. Účastníci jednání se podle polského premiéra Donalda Tuska shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu.
17. 2. 2025Aktualizovánovčera v 00:03

V Torontu při přistání havarovalo letadlo a převrátilo se

Na letišti v kanadském Torontu v pondělí při přistání havarovalo letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu. Letoun se obrátil na střechu. Dle kanadských médií je patnáct raněných, tři v kritickém stavu. Všechny pasažéry se podařilo evakuovat. Letiště je uzavřeno pro přílety i odlety.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Zástupci sněmovních stran mluvili o roli Evropy v rusko-ukrajinské válce

Do Saúdské Arábie zamířili američtí a ruští vyjednavači. V Paříži se sešli lídři některých evropských zemí a ptají se, proč se o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jedná bez účasti Evropanů. O roli Evropy v rusko-ukrajinské válce, bezpečnosti a vztazích se Spojenými státy hovořili v Událostech, komentářích zástupci parlamentních stran Petr Beitl (ODS), Radek Vondráček (ANO), Helena Langšádlová (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Barbora Urbanová (STAN), Jiří Kobza (SPD) a Vladimír Votápek (Piráti).
17. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Zadrženého českého manažera v Senegalu řeší diplomaté i politici

Třetí měsíc drží Senegal ve vazbě manažera Ilju Mazánka. Firma Transcon měla v západoafrické zemi zrekonstruovat pět letišť. Podle místních úřadů ale způsobila škody asi za dvě a půl miliardy korun. Případem se zaobírají právníci, diplomaté i politici. V týdnu se přidá ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
17. 2. 2025
Načítání...