Segunda Marquetalia je jednou z nejvýznamnějších skupin, která je složená z odpadlíků Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), které se po podpisu mírové dohody přeměnily z teroristické skupiny v politickou stranu. Oproti tomu členové frakce Segunda Marquetalia znovu vyhlásili ozbrojený boj proti vládě v Bogotě. Poprvé od svého vzniku v roce 2019 umožnili novinářům vstup do jednoho ze svých táborů v kolumbijských pralesích.
Kolumbijští povstalci otevřeli dveře novinářům, poprvé od svého vzniku
Do odlehlé části kolumbijského pralesa na guerillové bojovníky ze skupiny Segunda Marquetalia vláda ani armáda nemůže. V jedné ze základen povstalců pobývá i hlavní vyjednavač povstalců Walter Mendoza. „V současnosti nejsou zbraně ani demobilizace na pořadu dne. Nejprve se začněme bavit o přeměně, o území,“ prozradil Mendoza.
Cílem povstalců je, aby vláda investovala do dlouho zanedbávaných částí země, přiblížil sedmašedesátiletý vyjednavač – bývalý člen FARC. V jejich řadách stál čtyřicet let, pak ale přišla mírová dohoda s vládou v Bogotě.
„Jako hlava státu, vlasti, kterou všichni milujeme, vás vítám v demokracii,“ sdělil v roce 2016 tehdejší kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. „Jménem FARC upřímně žádám o prominutí všechny oběti konfliktu,“ prohlásil tehdy bývalý vůdce FARC Rodrigo Londoño Timošenko.
Na první pokus to ale nevyšlo. Obětí bylo téměř půl milionu a většina Kolumbijců nesouhlasila s tím, že by povstalci unikli trestu, takže dohodu v referendu odmítli. „FARC hluboce litují, že moc těch, kteří zasévají nenávist a zášť, ovlivnila názor Kolumbijců,“ reagoval na výsledek Timošenko. Napodruhé s malými úpravami a bez referenda to už vyšlo – z FARC se stala politická strana.
Obnovení ozbrojeného odporu
Následně však část bývalých povstalců obvinila vládu, že neplní podmínky. Obleky opět vyměnili za maskáče a vrátili se zpět ke zbraním. Vznikla řada nových guerillových skupin, které bojují jak proti vládě, tak mezi sebou.
Jednu z největších vede od roku 2019 bývalá dvojka FARC Iván Márquez. Název jeho skupiny vznikl podle místa, kde se FARC zrodily – Segunda Marquetalia. Mírovou dohodu se snaží uzavřít s Gustavem Petrem, prvním levicovým prezidentem v dějinách Kolumbie. I přesto zůstává hlavní vyjednavač Mendoza skeptický.
„Vidíte to sami. Nebyli schopni prosadit jedinou reformu. Ani jednu. A bez zákonů není změny. Bez zákonů není míru,“ sdělil Mendoza.
Podle odhadů má Segunda Marquetalia na sedmnáct set členů. Stejně jako jejich předchůdci z FARC jsou to zastánci marxistických myšlenek. Násilně rekrutují nezletilé včetně žen a jejich hlavní příjmy pocházejí z ilegální těžby zlata nebo pašování drog. Ovládají totiž strategická území pro jejich pašování do Venezuely, jedná se například o vodní toky.