Kim dopisem pozval Trumpa na návštěvu Pchjongjangu, viděli by se tak už počtvrté

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa do Pchjongjangu. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informoval jihokorejský deník Čungang ilbo. Dopis byl již druhým, který Trump během srpna dostal. Severní Korea nedávno uvedla, že je ochotna koncem září obnovit rozhovory se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Chvíli poté ale při testu vypálila projektily z dalekonosného raketometu.

Ve druhém dopise, který přišel americkému prezidentovi třetí srpnový týden, Kim Čong-un píše o ochotě setkat se s Trumpem na dalším summitu, uvedl diplomatický zdroj. Bílý dům ani severokorejské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly.

Trump už na začátku srpna informoval o třístránkovém dopise od severokorejského vůdce. Dopis od Kima tehdy označil za „velmi krásný“ a mluvil současně o další možné schůzce.

Trump a Kim mají za sebou už tři setkání

Oba státníci se od loňského roku sešli už třikrát, ale pokrok v jednání byl jen skromný. Pchjongjang navíc v poslední době provedl několik zkoušek balistických raket krátkého doletu. KLDR varovala, že její moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu z roku 2017 může být u konce.

Únorový summit Trumpa s Kimem ve vietnamské metropoli Hanoji vyšel naprázdno, když se nepodařilo dojednat úplnou likvidaci severokorejských jaderných zbraní, kterou Washington požaduje výměnou za uvolnění či odvolání sankcí.