Kanárkový vlak na úpatí Pyrenejí: Otevřeným vagonem až do nejvyšší francouzské stanice

Šedesát kilometrů trati, ale celé tři dlouhé hodiny jízdy poblíž francouzsko-španělských hranic? „Děkuji, nechci,“ řeknete si možná. Navzdory šnečímu tempu přesto výlet tímto spojem patří k nezapomenutelným turistickým zážitkům. Nebo možná právě kvůli němu. Vítejte na palubě žlutého vlaku, přezdívaného „Kanárek“. Zvolíte starý, trochu rozhrkaný uzavřený vůz, nebo se necháte za jízdy ovívat větrem na otevřené železniční plošině?

Malebná, překvapivá, pomalá, romantická a pro většinu Čechů hlavně neznámá. Taková je nejen krajina francouzského pohoří Pyrénées-Orientales, ale především zapomenutá železniční úzkokolejka pojmenovaná Cerdagne. Zvláštní žluté soupravy poskládané jakoby ledabyle z vozů různého stáří i typu vozí turisty celoročně. A že se je za jízdy na co dívat!

Jako by vám za okny probíhal panoramatický film: jedna zatáčka za druhou, široké pohledy do členité krajiny na náhorní plošině, malý románský kostel, roztroušené samoty, viadukty, mosty, dole v údolí řeka Têt, nahoře zase úpatí horských pyrenejských masivů.

Napájení z kolejnice

Vlastně celá takhle oblast působí příjemně zapomenutě a osaměle. Tak trochu záhadou je už i její označení: Jsou to v překladu Východní, nebo spíš Katalánské Pyreneje? To první má v názvu celý tento francouzský department, to druhé regionální přírodní park, jehož je krajina součástí. Asi se nespleteme, pokud budeme nejen v krajině očekávat míšení obou kultur, francouzské a katalánské.

Samotná železnice je unikátní hlavně kvůli převýšení trati. Vlak postupně vyšplhá až tisíc výškových metrů, turisty vyveze až do nejvýše položené stanice ve Francii, nádraží Bolquère – Eyne v téměř 1600 metrech nad mořem. Zajímavostí je, že technicky je pohon řešen napájecí kolejnicí, tedy podobně, jako tomu bývá třeba v metru. Varování před vysokým napětím pak u trati obstarávají pouze cedule, upozorňující ve francouzštině na „nebezpečí smrti“.

Ale postupně: start jednoho z nejslavnějších železničních výletů ve Francii je v historickém Villefranche-Vernet-les-Bains, ve městě na soutoku dvou řek, které leží v pouhých zhruba čtyřech stech metrech nad mořem. Dostanete se do něj třeba z hodinu vzdáleného letiště ve francouzském Perpignanu, případně po necelých třech hodinách jízdy ze španělské Barcelony.

I s přihlédnutím k tomu, že místa ve vlaku si nelze dopředu rezervovat, se vyplatí přijet s předstihem. Čas strávený v městečku navíc rozhodně nebude ztraceným už proto, že pohledné uličky Villefranche a především zachovalé hradby a celé opevnění jsou zapsány na seznam UNESCO.

Jezdí se i v zimě

Dávní železniční inženýři to s tratí z tohoto místa rozhodně neměli jednoduché. Svědčí o tom i tragédie z roku 1910. Stavba železnice tehdy za sebou měla sedm let, když se z visutého mostu zřítil vlak i s architektem díla. Dokončení se pak trasa dočkala až v roce 1927.

Celková délka je 62,5 kilometru, součástí je 650 staveb, 19 tunelů a dva unikátní mosty nad řekou, Gisclardův most a především Séjourne viadukt. Jeho technická data mluví za vše: výška 65 metrů, dvě patra oblouků – v jednom silnice, ve druhém železnice – a celková délka skoro 240 metrů. Ročně turistický spoj přepraví půl milionu lidí.

„Train Jaune“, jak zní jeho oficiální název, vyráží na cestu čtyřikrát za den. Dokonce i v zimě, kdy trať francouzští železničáři udržují sněžnou frézou. Navzdory slávě tohoto vlaku ale ve vozech moc komfortu nečekejte, zvlášť starší uzavřené vozy jsou sice nablýskané zvenku, uvnitř ale nabízí nepříliš pohodlné dřevěné lavice. A toalety? Odskočte si ve stanicích, čas na to jízdní řád stanovuje. V soupravě totiž WC nejsou.

2 minuty
Cesta kanárka přes Pyreneje
Zdroj: ČT24

A pokud hledáte svezení tiché, bez skřípání, hluku a lomozu, tak na tuto trať taky nevyrážejte. Součástí zážitku je zkrátka i pořádný zvukový doprovod skřípajícího železa. Při dobrém počasí je pro pasažéry jasnou volbou otevřená venkovní plošina. Možná to působí jen jako lépe natřený nákladní vůz s lavicemi, ale zase: kde se člověk takto horskou krajinou projede s větrem ve vlasech…?

Nakonec je vlastně jedno, kolik stanic projedete. Hodinka jízdy to je do Fontpedrouse St. Thomas, o půl hodiny víc k nejvyšší stanici Bolquere Eyne a přímo na francouzsko-španělských hranicích pak leží Bourg Madame. Cíl má trať v obci La Tour de Carol Enve, blízko horského sedla, vedoucího do Andorry.

Zmíněné tři hodiny jízdy jsou ale přece jen poněkud úmorné, zvlášť při pomyšlení na cestu zpět. Dobrým tipem proto může být i kratší výlet. Ostatně, častou variantou je, že automobiloví turisté touto krajinou „jen“ projíždí právě při cestě z Francie do Andorry. Pak se tedy vyplatí na den se zdržet, projet se kanárkovým vlakem a další den pokračovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 5 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 8 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 9 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 12 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...