Kanada podle vládního výboru nese vinu na genocidě indiánských a inuitských žen

3 minuty
Horizont ČT24: Spravedlnosti se podle vyšetřovatelů nedočkaly tisíce obětí
Zdroj: ČT24

Kanadský vládní výbor zveřejnil závěr svého několikaletého vyšetřování, podle něhož země nese vinu za genocidu indiánských a inuitských žen. Úřady podle zprávy dlouhodobě přehlížely násilí na ženách patřících k těmto menšinám, výbor hovoří o nezájmu, rasismu a nemožnosti dovolat se spravedlnosti. „Tohle je pro Kanadu velmi nepříjemný den, ale je zcela zásadní. Zklamali jsme vás, ale už vás dále zklamávat nebudeme,“ vzkázal obětem premiér Justin Trudeau.

Příslušnicím menšin hrozí v Kanadě podle statistiky 12x větší riziko smrti nebo zmizení než příslušnicím většiny. Obětí násilí se pak stávají až šestkrát častěji. Na pachatele přitom často nedosáhne spravedlnost a podle zprávy je pravděpodobné, že mnohé případy vražd inuitek a indiánek policie v posledních desetiletích nesprávně uzavřela jako nešťastné náhody, sebevraždy či předávkování drogami. Přesný počet obětí je proto neznámý.

„Mnoho domorodých lidí vyrostlo v tom, že násilí je normální, zatímco kanadská společnost projevila děsivou apatii ke snaze tento problém změnit,“ popsali vyšetřovatelé s tím, že je nyní povinností každého Kanaďana přestat nad případy zavírat oči.

Vyšetřovatelka: Kanada čekala dlouho, než začala naslouchat

„Skutečnost, že národní vyšetřování probíhá teď, neznamená, že původní obyvatelé dlouho čekali, než promluví. Znamená to, že Kanada dlouho čekala, než jim začala naslouchat,“ uvedla také Marion Bullerová, která stála v čele vyšetřovacího výboru.

Výbor zřídila krátce po svém ustanovení před čtyřmi lety vláda premiéra Justina Trudeaua, který nyní slibuje rychlou nápravu. Tým v případu vyslechl celkem 2400 svědků, přeživších obětí a příbuzných zavražděných napříč patnácti různými komunitami v celé zemi.

Vyšetřování Kanadu vyšlo v přepočtu na dvě miliardy korun a v závěru 1200 stránek dlouhého dokumentu výbor doporučil přes dvě stě opatření ke zlepšením. Mezi nimi je například udělení oficiálního statusu domorodým jazykům a investice do programů pro mladistvé vyrůstající v rezervacích. „Tato opatření nejsou dobrovolná, ale legálně závazná,“ uvedli komisaři.

Genocida je přehnaný termín, tvrdí kritici

Podle některých kritiků ale vláda tisíce případů vražd a zmizení za poslední tři desítky let svou rétorikou zveličuje a termín genocida je tak podle nich nepatřičný.

Komisaři se ale brání: „Slovo genocida má určitou sílu. A ta vychází z odkazu holocaustu a my proto genocidu spojujeme s jasným zločinem a největším představitelným zlem,“ uvedl profesor práva na McGillově univerzitě Payam Akhavan.

„Genocida zahrnuje všechny sociální praktiky, předsudky a činy, které jsou popsány v této zprávě,“ uvedli také autoři závěrů a podpořili tak tvrzení domorodých kmenů, že se nejedná pouze o násilné případy, ale i o kulturní genocidu. Ta se podle nich projevuje nucenou sterilizací žen, zvýšeným dohledem policie nad muži z jejich komunit a násilnou převýchovou dětí.

Děti převychovávají státní instituce

Veldon Coburn, který vyučuje Domorodá studia na kanadské Carleton University, poukázal v tomto ohledu také na roli státních institucí. Více než 150 tisíc dětí původních obyvatel bylo podle něho umístěno do internátních škol, kde prošly nucenou převýchovou ve snaze o zařazení do většinové kanadské společnosti.

Akademik ale pro deník The Guardian poznamenal, že než se Kanada ponoří do dalšího bádání a řešení problému, pozornost by měla být věnována hlavně památce těch, kteří se spravedlnosti nedočkali.

„Nejdůležitějším bodem dneška je vzdát úctu těm, kteří jsou v kanadské společnosti nejzranitelnější a čelili od narození náporu diskriminace a marginalizace. Jejich životy si zaslouží rovnoprávný respekt,“ uvedl expert.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 40 mminutami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 5 hhodinami

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...