Spojené státy čekají klíčové volby do Kongresu. Podle prezidenta Donalda Trumpa Američané v úterý rozhodnou, jestli bude země dál prosperovat. Na setkání s příznivci varoval, že Demokratická strana by na americkou ekonomiku vrhla demoliční kouli. Do vrcholící kampaně se znovu zapojil i jeho předchůdce Barack Obama. Republikáni podle něj rozdělují společnost a jejich politika je založená na lžích.
Kampaň vrcholí. Trump přirovnal demokraty k demoliční kouli, podle Obamy republikáni lžou
Trump a Obama v neděli – na různých místech země – předestřeli zcela odlišné náhledy na problémy USA. Shodli se ale na tom, že výsledek voleb rozhodne o tom, v jaké Americe budou lidé v příštích dvou letech žít. Předvolební průzkumy přitom slibují desítky těsných klání o křesla v Kongresu nebo o guvernérské úřady.
„Tyto volby rozhodnou o tom, zda budeme dál stavět na prosperitě, kterou jsme vytvořili,“ prohlásil Trump před jásajícím davem v Maconu ve státě Georgia. Varoval před tím, že demokraté by na americkou ekonomiku vrhli „obří bourací kouli“.
Šéf Bílého domu hovořil po boku Briana Kempa, který je republikánským kandidátem na post guvernéra Georgie. Podle průzkumů svede těsný souboj s demokratickou kandidátkou Stacey Abramsovou. V pondělí se Trump zúčastní mítinků v Ohiu, Indianě a Missouri.
Zastavte republikány, vyzval Američany Obama
Exprezident Obama v neděli na severozápadě státu Indiana osobně podpořil demokratického senátora Joea Donnellyho, který bude v úterý usilovat o znovuzvolení. Donnelly je přitom mezi demokraty považován za kontroverzního politika, protože občas podporuje některé Trumpovy návrhy, jako je vybudování zdi na hranici s Mexikem.
Při té příležitosti někdejší demokratický prezident odsoudil republikány za jejich údajně rozdělující politiku a opakované lži. Odsoudil je také za snahy o zrušení jeho zdravotnické reformy. „Jediné, co teď může zastavit chování těchto republikánů, jste vy a váš hlas,“ prohlásil Obama ve městě Gary.
Američané budou 6. listopadu vybírat nejen nové složení 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu, ale také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech. Voliče v řadě států čeká i série referend, například o legalizaci marihuany či daňových otázkách.