Kameramanka, která nakopla běžence, je obviněna z výtržnictví

Obvinění z výtržnictví si vyslechla maďarská kameramanka, která před rokem na srbsko-maďarské hranici údajně podrazila nohy uprchlíkovi s dítětem v náručí a kopala do běženců. Oznámila to prokuratura. Petra Lászlóová, která kvůli svému činu přišla o práci, se za útoky proti běžencům omluvila, i když se opakovaně snažila svůj skutek obhájit.

Lászlóová působila v ultrapravicově orientované televizní stanici N1TV, blízké krajně nacionalistické straně Jobbik. Video zachycující její útok se dostalo na sociální sítě a vyvolalo v Maďarsku i v zahraničí skandál. Měsíc po incidentu se ruským novinářům svěřila, že po příhodě na hranicích se její život zhroutil a uvažuje o emigraci do Ruska.

Incident se odehrál u pohraniční obce Röszke, kde v utečeneckém táboře končí migranti překračující srbsko-maďarské hranice přes železniční trať a po silnici. Místo leží asi dvě stě kilometrů od Bělehradu a 170 kilometrů od Budapešti.

  • Přes maďarské území loni proniklo dál do Evropy téměř 400 tisíc imigrantů. Premiér Viktor Orbán na situaci zareagoval výstavbou plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

Prokurátor Zsolt Kopasz v prohlášení potvrdil, že Lászlóová na běžící uprchlíky skutečně zaútočila. Muže s dítětem ovšem podle něj nezasáhla a její chování navíc nelze hodnotit jako rasově motivované. Muž, který byl později identifikován jako syrský fotbalový trenér Usáma Abdul Mohsen, se vystěhoval do Španělska, kde ho zaměstnala jedna ze sportovních škol.

Před válkou vedl jeden z týmů první syrské ligy. Před čtyřmi lety se přidal k protestům proti režimu diktátora Bašára Asada, který ho zadržel a mučil. Nakonec ze Sýrie utekl a přes Turecko putoval do Evropy.