K útoku na britské velvyslanectví prý dalo souhlas íránské vedení

Teherán/Londýn - Íránské vedení pravděpodobně dalo souhlas k úternímu útoku na britské velvyslanectví v Teheránu. Stanici BBC to v pátek řekl britský velvyslanec v Íránu Dominick Chilcott. Britsko-íránské vztahy podle britského místopředsedy vlády Nicka Clegga byly tímto incidentem velmi poškozeny.

Británie po útoku odvolala personál zastupitelského úřadu z Teheránu a britské ministerstvo zahraničí v pátek vykázalo z Británie íránské diplomaty. V noci na dnešek dorazili letadlem íránské letecké společnosti do Íránu.

Úterního útoku se zúčastnilo několik set radikálních studentů. Počínali si brutálně, vnikli do objektů, ničili zařízení a personál před nimi musel utéct. Teherán oficiálně vyslovil nad incidentem politování a sdělil, že to byla akce několika lidí.

Chilcott: Incident nebyl jen neplánovaným vyústěním demonstrace

Chilcott si ale myslí něco jiného. „Írán není zemí spontánních demonstrací, které končí útokem na cizí ambasádu. Takové věci se tam dělají jenom se souhlasem a podporou státu,“ řekl. Podle něj i některé podrobnosti útoku nasvědčují tomu, že incident nebyl jen neplánovaným vyústěním demonstrace. „Zdálo se to být nenávistným a bezmyšlenkovitým vandalismem, jenže to tak docela bezmyšlenkovité nebylo. Sebrali všechny elektronické přístroje - mobilní telefony, osobní počítače, všechno, z čeho by šlo získat informace o tom, s kým jsme mluvili a co jsme dělali,“ uvedl velvyslanec. Dodal, že někteří z nejvyšších Íránců podcenili britskou reakci.

Clegg prohlásil, že „se stalo něco opravdu špatného, jestliže íránské úřady dovolily těm lidem obsadit objekty velvyslanectví“, a že nejen Británie ale i jiné evropské země zareagovaly bez zaváhání odvoláním velvyslanců. Velvyslance povolaly ke konzultacím Německo, Francie a Nizozemsko. Norsko svůj úřad v Teheránu dočasně uzavřelo z bezpečnostních důvodů.

„Neznamená to, že s Íránem rušíme všechny diplomatické vztahy. Neznamená to, že polevíme v úsilí hledat diplomatické řešení problému íránského jaderného programu,“ sdělil také Clegg.

Ministr zahraničí William Hague už ve středu prohlásil, že „jestliže nějaká země znemožňuje (Británii) pracovat na svém území, nemůže očekávat, že bude mít funkční ambasádu“ v Londýně.

Íránští diplomaté, které Británie vykázala ze země, dnes dorazili do Teheránu. Na letišti na ně čekalo asi 150 lidí s květinovými náhrdelníky, kteří chtěli vypovězeným Íráncům připravit hrdinské přivítání. Íránská vláda ale nechala vystoupit diplomaty z letadla zadním vchodem a nepozorovaně je odvezla z letiště, aby podobnému ceremoniálu zamezila.

Podle agentury AP se Teherán rozhodl slavnostnímu uvítání diplomatů na letišti vyhnout pravděpodobně z toho důvodu, že nechtěl ještě zhoršit diplomatické dopady incidentu. Situace ale zároveň potvrzuje, jak jsou oficiální íránští představitelé rozděleni ve vnímání události. Vláda sice oficiálně napadení britské ambasády odsoudila, mluvčí íránského duchovního a politického vůdce ajatolláha Alího Chameneího ale útoky ocenil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení ve Venezuele si podle úřadů vyžádala 164 životů

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové si událost vyžádala nejméně 164 mrtvých, dalších 971 lidí utrpělo zranění. Vyhlásila také stav nouze. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) dříve odhadla, že obětí může být deset tisíc až sto tisíc.
01:03Aktualizovánopřed 7 mminutami

Krize na Krymu trvá, v ropném skladu na jihu Ruska hoří

V ropném skladu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska vypukl požár poté, co se na něj zřítily trosky ukrajinského dronu. Píše to ruská státní agentura TASS s odvoláním na místní úřady. Okupovaný Krym má nadále problémy s dodávkami elektřiny. V noci pokračovaly také ruské útoky na Ukrajinu.
12:25Aktualizovánopřed 36 mminutami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
03:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tak intenzivní otřesy nezasáhly oblast Venezuely sto let

Otřesy, které postihly Venezuelu, jsou podle seismologů silnější, než je v této oblasti obvyklé. Doposud není zcela jasné, proč přesáhly magnitudo 7. Možná šlo o část nějakého doposud neznámého cyklu.
před 2 hhodinami

Ve Francii padl teplotní rekord, Španělsko hlásí dvě stě mrtvých kvůli vedrům

Nynější vlna veder ve Španělsku vedla mezi nedělí a středou k úmrtí 212 lidí. Podle agentury AFP to vyplývá z dat španělského systému MoMo. Ten monitoruje vývoj počtu mrtvých v jednotlivých dnech a údaje porovnává s očekáváním založeným na historických záznamech. S neobvyklým horkem se potýkají i Německo, Velká Británie či Francie. Ta opět hlásí nejteplejší den v historii měření a rekordně teplou noc.
10:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoZpravodajka Sedláčková o Starmerově pádu, přešlapu s Epsteinem a charismatu

Pád Keira Starmera, deset let od historického referenda o Brexitu a vzestup nového rozložení politických sil. Britská politika připomíná pouťový kolotoč, ze kterého vypadávají premiéři jeden za druhým. Proč skončil politik, který neudělal fatální chybu? Jakou roli v tom hraje charisma očekávaného nového premiéra Andyho Burnhama a jak se mění vliv Nigela Farage? S britskou zpravodajkou ČT Katarínou Sedláčkovou rozebírá Tomáš Šponar, proč je britská společnost v krizi, zda je návrat k EU stále tématem a co čeká Spojené království pod vedením nové politické generace.
před 5 hhodinami

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 9 hhodinami

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 16 hhodinami
Načítání...