Assange míří domů. S úřady USA se dohodl na přiznání

5 minut
Události: Aktivista Julian Assange je na svobodě
Zdroj: ČT24

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací. Dohoda učiní tečku za mnohaletým sporem o svobodu slova a Assange se díky ní bude moci vrátit do domovské Austrálie. Informovaly o tom tiskové agentury na základě soudních dokumentů vyplněných v pondělí americkým ministerstvem spravedlnosti.

Prokuratura podle nich nebude požadovat pro Assange nový trest a postačí jí pět let, které strávil v cele v Británii. Podle vyjádření WikiLeaks již Assange v pondělí celu opustil a odletěl z Británie, což ukazuje video na sociální síti X.

Video zobrazuje Assange v džínách a modrobílé košili s vyhrnutými rukávy, jak podepisuje dokument o svém propuštění z britského vězení a následně nasedá do soukromého letounu s logem charterové firmy VistaJet. Jediný její let startující v pondělí odpoledne z londýnského letiště Stansted mířil podle agentury Reuters do Bangkoku, žádný ze zdrojů obeznámených s Assangeovou cestou však oficiálně tuto destinaci nepotvrdil.

Zástupci Assangem založeného serveru napsali, že jeho propuštění je výsledkem celosvětové kampaně zastánců svobody slova a řady dalších stoupenců. „Julian je volný!!!“ napsala na X Assangova žena Stella. „Naši nezměrnou vděčnost k tobě nelze vyjádřit slovy, ano, k tobě, který jsi všechny po celá ta léta mobilizoval, aby se sen mohl stát skutečností,“ dodala.

Assange by měl osobně vyslechnout rozsudek na jednom z ostrovů tichomořského souostroví Severní Mariany, které je přidruženým státem USA. Odtamtud by měl zamířit přímo domů do Austrálie.

Podle zmíněných dokumentů prokuratura navrhuje trest 62 měsíců vězení, který odpovídá době, již strávil v britské cele. Pokud soudce na dohodu prokuratury a Assangeových obhájců přistoupí, osvobozující rozsudek zazní ve středu v 9 hodin ráno místního času (1:00 středoevropského času).

6 minut
Studio 6: Julian Assange míří domů
Zdroj: ČT24

Zahraniční zpravodaj ČT Lukáš Dolanský prohlásil, že Assange dosáhl „dobrého výsledku“. „Znamená to okamžité ukončení jeho případu,“ dodal.

Dvaapadesátiletý někdejší počítačový expert v USA čelí 18 obviněním, z toho 17 za špionáž. Podle soudního podání citovaného agenturami se hodlá přiznat k jedinému bodu obvinění, kterým je spiknutí s cílem získat a zveřejnit utajované informace o americké národní obraně.

Assange stál v roce 2010 za dosud největším únikem utajovaných armádních dokumentů a zveřejněním nespočtu diplomatických depeší nebo videa z útoku v irácké metropoli Bagdádu, při němž Američané zabili několik lidí včetně dvou novinářů. Jeho právníci se léta snažili bránit vydání do USA s tvrzením, že pokud bude odsouzen, hrozí mu doživotí. Americké úřady odhadovaly, že by trest byl výrazně nižší.

Dvanáct let zadržování

Assange od dubna 2019 pobýval v londýnském vězení se zvýšenou ostrahou Belmarsh. Předtím strávil sedm let na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo stíhat kvůli podezření ze znásilnění a sexuálního obtěžování. V listopadu 2019 švédská prokuratura kvůli promlčení předběžné vyšetřování Assange zastavila.

Během více než 12 let zadržování se Assange pro mnohé stal symbolem boje za svobodu slova. Podle jeho blízkých se zároveň věznění negativně projevilo na jeho zdravotním stavu.

Australský premiér Anthony Albanese nechtěl podle agentury Reuters komentovat probíhající právní kroky, jeho mluvčí však zopakoval premiérův názor, že Assangeův případ se již vlekl neúnosně dlouho a jeho protahování nemohlo přinést nic pozitivního.

„Ta dohoda je pro USA výhodná minimálně v tom, že se Julian Assange přiznal, a pokud tuto dohodu potvrdí soud, tak nevznikne precedent, který by mohl být pro americkou administrativu nepříjemný, a který by případné další whisteblowery nebo lidi zveřejňující tajné informace v některých situacích chránil,“ přiblížil amerikanista z katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jiří Pondělíček.

Julian Assange ale napáchal i některé škody na zachování americké bezpečnosti, podotkl amerikanista. V souvislosti s tím se nejvíce zmiňuje únik, kterému se říká Trezor číslo sedm, ve kterém WikiLeaks zveřejnil postupy, jejichž prostřednictvím se americké tajné služby dokáží nabourávat do zařízení jako jsou mobilní telefony nebo chytré televize. Pak tajné služby samozřejmě nemohly tyto postupy dále využívat, popsal Pondělíček. Mluvilo se i to ohrožení některých lidských zdrojů pro zpravodajské informace, doplnil.

„Ten problém byl v tom, že Julian Assange není novinář. On vzal všechny informace a všechny je zveřejnil, aniž by v nich hledal to, co si zveřejnění zaslouží, nebo to, co veřejný zájem převáží nad zájmem zachovat některá tajemství,“ shrnul akademik.

6 minut
Amerikanista Jiří Pondělíček hovořil o kauze Juliana Assange
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
11:14Aktualizovánopřed 52 mminutami

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úkolem nové vlády je zajistit stabilitu v zemi, zaznělo v debatě o Německu

Německo je už jen krok od nástupu nové vlády. Na vytvoření koaličního kabinetu se dohodly konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Šéf křesťanských demokratů Friedrich Merz by se tak už brzy měl stát kancléřem největší evropské země. Šance na akceschopnou vládu jsou veliké a jsme optimisté, shodli se hosté pořadu Devadesátka ČT24.
před 1 hhodinou

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 4 hhodinami

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 6 hhodinami
Načítání...