„Jsem naštvanější a odhodlanější, než jsem kdy byl.“ Trump zahájil prezidentskou kampaň

Bez velkých bouřlivých davů, ale s peprnějšími výrazy. Takovým způsobem spustil bývalý americký prezident Donald Trump prezidentskou kampaň před volbami v roce 2024 na výročním zasedání Republikánské strany v Salemu ve státě New Hampshire.

Trump zahájil kampaň nenápadně, jeho slova však vzbudila pozornost. Poprvé od listopadu, kdy prohlásil, že se bude znovu ucházet o Bílý dům, vystoupil na veřejnosti a ihned odmítl, že by se jeho úsilí o prezidentskou funkci rozjíždělo ztuha. Některá média jako například CNN referovala doslova o pomalém startu.

„Říkali: 'Nedělá shromáždění, možná ztratil dech.'“ „Jsem teď naštvanější a odhodlanější, než jsem kdy byl,“ řekl v Salemu. „Je to tady. Začínáme kandidaturu na prezidenta,“ prohlásil před přesunem do Columbie v Jižní Karolíně. V New Hampshire Trump také oznámil, že odcházející předseda státní Republikánské strany Stephen Stepanek se přidá do jeho týmu jako hlavní poradce.

Sobotní sešlosti s několika desítkami příznivců byly výrazně skromnější, než bývá u Trumpa a několikatisícových publik jeho příznivců obvyklé. V Columbii předchůdce současného amerického prezidenta Joea Bidena hovořil asi s dvěma sty lidmi společně s guvernérem Henrym McMasterem a senátorem Lindseym Grahamem z Jižní Karolíny. Právě v tomto státě vyhrál Trump primárky v roce 2016 o deset procentních bodů.

Obavy i soupeři z řad spolustraníků

Trump čelí v posledním období čím dál větším obavám z řad spolustraníků, zda má šanci Bidena porazit, pokud se stávající prezident rozhodne znovu kandidovat, jak se všeobecně očekává.

Mnoho republikánů zvažuje, zda nemají zahájit vlastní kampaň ve snaze získat Bílý dům pro sebe, a to včetně guvernéra Floridy Rona DeSantise, který je obecně považován za největší hrozbu pro Trumpa.

Republikánští představitelé v obou státech, které bývalý prezident Trump navštívil – včetně guvernéra New Hampshire Chrise Sununa a bývalé guvernérky Jižní Karolíny Nikki Haleyové – patří mezi ty, kteří zvažují vlastní kandidaturu. Aby toho nebylo málo, tak republikánský senátor z Jižní Karolíny Tim Scott se sám označil také za potenciálního prezidentského kandidáta.

Předvolební obavy se Trump pokusil v projevu rozptýlit a přítomným příznivcům řekl, že očekává vlnu dalších souhlasů k jeho kandidatuře od státních a federálních zákonodárců v Jižní Karolíně během několika dní.

Mnoho republikánů se však nechce přihlásit k přímé podpoře bývalého prezidenta a někteří z nich si nechávají otevřené možnosti. „Nerozhodl jsem se,“ uvedl předseda Republikánské strany v Sumter County v Jižní Karolíně William Oden. „Čekáme, až se všichni o úřad přihlásí. A jako bych to dělal v byznysu, nedělám žádná rozhodnutí, dokud nevyslechneme všechny kandidáty,“ poukázal na širokou paletu adeptů.

Stejná témata, stejné názory

Na obou sobotních zastávkách Trump zopakoval některá témata, která výrazným způsobem oživila jeho kampaň v roce 2016, včetně ostré kritiky nelegálního přistěhovalectví a Číny.

V Columbii bývalý prezident kritizoval transgenderová práva a výuku kritické rasové teorie, což byl kdysi obskurní akademický koncept, který v některých státech vyvolal protesty ve školství a zákazy vyučování.

„Zastavíme levicové radikální rasisty a zvrhlíky, kteří se snaží indoktrinovat naši mládež, a jejich marxistické ruce dáme pryč od našich dětí,“ zvolal Trump. „Porazíme kult genderové ideologie a znovu potvrdíme, že Bůh stvořil dvě pohlaví: muže a ženy. Nedovolíme mužům hrát ženské sporty,“ dodal. Svým stížnostem na volby v roce 2020 Trump tentokrát nevěnoval mnoho času, i když narážel na své nepravdivé tvrzení, že mu volby byly ukradené, a označil je za „směšné“.

Trump si zachovává významnou základnu podporovatelů, zejména v regionech. Zatímco v některých přímých průzkumech v konfrontaci s republikánským rivalem Ronem DeSantisem prohrává, tak naopak vyhrává se značným náskokem tehdy, když se respondentům průzkumu nabízí širší pole kandidátů.

Zajímavostí je také fakt, že společnost Meta v příštích týdnech, tedy po více než dvou letech od útoku na Kapitol 6. ledna 2021, obnoví Trumpovy sociální účty na Facebooku a Instagramu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 40 mminutami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 3 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 4 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 7 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 8 hhodinami
Načítání...