Jihokorejský prezident se Pelosiové vyhne, nechce popudit Čínu

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se na začátku návštěvy Soulu setkala se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Ve společném prohlášení se zavázali, že budou podporovat politiku odstrašení vůči Severní Koreji s cílem zajistit její jaderné odzbrojení, informuje agentura Reuters. Pelosiová také zamíří do hraniční oblasti rozdělující Severní a Jižní Koreu. Zónu společně kontrolují americké velení OSN a Severní Korea.

Pelosiová s předsedou jihokorejského Národního shromáždění zároveň vyjádřila obavy ohledně severokorejských jaderných a raketových hrozeb. „Obě strany vyjádřily znepokojení nad neutěšenou situací rostoucí hrozby ze strany Severní Koreje,“ uvádí se v prohlášení. „Dohodli jsme se, že podpoříme úsilí obou vlád dosáhnout denuklearizace a míru prostřednictvím mezinárodní spolupráce a diplomatického dialogu,“ stojí v textu, který poukazuje na potřebu pokračovat vůči KLDR v politice odstrašování.

Pelosiová na tiskové konferenci zároveň řekla, že se svým jihokorejským protějškem hovořila o tom, jak posílit spolupráci v otázkách regionální bezpečnosti, ekonomiky a klimatické krize.

Šéfka Sněmovny reprezentantů do Jižní Koreje přiletěla ve středu večer po krátké návštěvě Tchaj-wanu. Před jednáním s Kim Čin-pchjoem a dalšími zákonodárci se setkala s americkými diplomaty.

Později má zákonodárkyně v plánu navštívit hraniční oblast rozdělující Severní a Jižní Koreu. Pokud se návštěva uskuteční, bude Pelosiová nejvýše postaveným americkým politikem, který se do této oblasti vypraví od roku 2019, kdy na místo přijel tehdejší americký prezident Donald Trump na setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. 

S jihokorejským prezidentem se Pelosiová nesetká

S hlavou státu se však Pelosiová nesetká, uvedl list The Guardian. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který je podle svého úřadu na plánované dovolené, se podle některých zdrojů snaží uklidnit Čínu tím, že se Pelosiové vyhýbá.

Ta se stala nejvyšším americkým představitelem, který navštívil Tchaj-wan za poslední čtvrtstoletí, což vyvolalo zuřivou reakci Pekingu.

Jun, který se ujal funkce v květnu, bude s Pelosiovou hovořit pouze telefonicky, ale osobní setkání během její návštěvy Soulu není v plánu, uvedla jihokorejská média.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

OBRAZEM: V japonské Ósace odstartovalo Expo 2025

V japonské Ósace odstartovala světová výstava Expo 2025. Ještě před oficiálním otevřením se konal tiskový den, během kterého bylo možné nahlédnout do jednotlivých pavilonů a unikátních instalací. Ósaka Expo hostí podruhé v historii, první světová výstava se zde konala v roce 1970.
před 4 mminutami

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
11:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úkolem nové vlády je zajistit stabilitu v zemi, zaznělo v debatě o Německu

Německo je už jen krok od nástupu nové vlády. Na vytvoření koaličního kabinetu se dohodly konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Šéf křesťanských demokratů Friedrich Merz by se tak už brzy měl stát kancléřem největší evropské země. Šance na akceschopnou vládu jsou veliké a jsme optimisté, shodli se hosté pořadu Devadesátka ČT24.
před 1 hhodinou

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 4 hhodinami
Načítání...