Jihokorejci omládli. Opouštějí tradiční systém počítání věku

2 minuty
Horizont ČT24: Jihokorejci zavedli klasické počítání věku
Zdroj: ČT24

Být o pár let mladší nemusí být jen nesplnitelným snem, ale realitou. Jihokorejci omládli až o dva roky. Nejedná se ovšem o žádný trik nebo zázračný kosmetický zákrok. Soul pouze zrušil tradiční systém počítání věku a přešel k mezinárodní normě, kterou využívá zbytek světa.

Ulice Soulu se díky jednomu rozhodnutí úřadů s určitou nadsázkou vrátily do minulosti. Jednapadesátimilionová jihokorejská populace totiž doslova přes noc omládla. „Příští rok mi mělo být 30 let. Díky novému systému je mi ale o dva roky méně. Je skvělé cítit se, jako byste mládli, a pocítit, že máte třicítku o něco dál,“ popsala úřednice Čoj Hjun-Ji.

Tradiční korejský systém automaticky počítal s tím, že je narozenému dítěti okamžitě jeden rok. O další pak všichni Jihokorejci zestárli vždy přesně 1. ledna. To znamená, že novorozeně, které přišlo na svět 31. prosince, už hned na Nový rok oslavilo druhé narozeniny.

„Budu studovat zahraničí ve Spojeném království a myslím, že je méně matoucí, že nemusím vysvětlovat, co je korejský věk, a řeknu ten mezinárodní, jako mají lidé v jiných zemích,“ uvedla studentka Han Če-Jon.

Změnu prosazoval hlavně prezident Jun Sok-jol, který se loni chopil úřadu. Politici tradiční systém počítání věku kritizovali hlavně kvůli tomu, že asijský technologický gigant kvůli tomu v mezinárodním prostřední působil zpátečnicky. „Očekáváme, že ve velké míře zmizí spory, stížnosti a společenský zmatek, jak určovat věk,“ řekl jihokorejský ministr pro vládní legislativu Lee Wan-Kju.

Tradiční věkový systém nemizí zcela

Jižní Korea si ponechá výjimky, kdy bude ale určovat stáří stále jinak než zbytek světa. V určitých případech bude počítat s tím, že čerstvě narozenému dítěti je sice nula let, ale každého 1. ledna zestárne o rok. Například jedinec, který slaví plnoletost až v červnu, bude podle úřadů dospělý ihned úderem Nového roku.

Tento speciální přístup se zachová třeba u odvodu do armády, nástupu do školy nebo určování věku, od kterého mohou lidé pít alkohol. „Bál jsem se, že mi zakážou pít alkohol, když mi je 20 (podle tradičního korejského věku). Ulevilo se mi, že budu moct pít dál,“ svěřil se student Nam Seo-Hjon.

V minulosti stáří určovaly odlišně i jiné asijské země, například Čína nebo Severní Korea. Podle některých teorií před staletími započítávali do věku člověka i prenatální období. Jiní tvrdí, že asijský starověký početní systém neoperoval s nulou, a tak automaticky muselo být dítě po narození rok staré.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud ve čtvrtek dočasně obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června, a Trumpově administrativě do 9. června.
02:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Vysoce postavený představitel teroristického hnutí Hamás Básim Naím uvedl, že izraelská reakce na americký návrh nesplňuje požadavky Hamásu, ale o věci se stále jedná. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řidiče, jenž v Liverpoolu najel do davu, obvinili z těžkého ublížení na zdraví

Třiapadesátiletý muž, který v pondělí večer vjel v Liverpoolu automobilem do davu fanoušků slavících ligový titul místního fotbalového klubu a zranil téměř osmdesát lidí, byl ve čtvrtek obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a dalších šesti závažných trestných činů. Informovala o tom podle agentury AP místní prokurátorka. Muži hrozí až doživotní vězení, pokud bude usvědčen.
před 2 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Francie zakáže kouřit tam, kde můžou být děti

Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, v okolí škol a dalších venkovních veřejných prostorách, kde by se mohly nacházet děti. Informovala o tom podle agentury AFP francouzská ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil regionální deník Ouest-France. Za porušení zákazu podle ministryně bude hrozit pokuta ve výši 135 eur (přes 3360 korun).
před 3 hhodinami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 4 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...