Janukovyč vyzval Klička – ne do ringu, ale do televizního studia

Kyjev – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč zvedl hozenou rukavici. Výzvu lídra hnutí UDAR Vitalije Klička, aby s ním diskutoval přímo v ulicích Kyjeva, vyslyšel. Nabídl ale alternativu - televizní duel. Kličko ale na nabídku reagoval odmítavě, s Janukovyčem se prý v takové debatě setká až v prezidentské kampani po jeho rezignaci. Kličko v neděli pobídl hlavu státu, aby si vyslechla názory občanů přímo na náměstí Nezávislosti. Janukovyč ale televizní duel považuje za lepší variantu.

Podle bývalého boxera, šéfa hnutí UDAR a jednoho z hlavních opozičních předáků by se prezident měl na kyjevském Majdanu zapojit do debaty s „vůdci opozice a s národem“. Pozvání mezi protestující dav Janukovyč nepřijal, debatě s Kličkem se prý ale nevyhýbá. Prezidentský mluvčí novinářům řekl, že televizní duel by byl vhodnější.

„O názorech vedoucích politiků by se měla dozvědět co nejširší veřejnost, nejen lidé na náměstí,“ řekl mluvčí agentuře Unian. Kličko dnes na svém facebookovém účtu napsal, že s televizní debatou s Janukovyčem bude souhlasit až během prezidentské kampaně po jeho rezignaci. „Musí se odhodlat ke statečnému kroku,“ uvedl šéf hnutí UDAR. „Za těžkou politickou a hospodářskou krizi, do níž zemi přivedl, musí přiznat odpovědnost a odstoupit. V rámci následné prezidentské kampaně jsem připraven debatovat s Janukovyčem kdykoli,“ napsal Kličko.

Každopádně je podle průzkumu voličských preferencí právě on hlavním politickým soupeřem Janukovyče. Janukovyč by podle průzkumů v prvním kole voleb zvítězil. Ve druhém by ale prohrál nejen s Kličkem, ale i s dalšími opozičními vůdci, pokud by se do druhého kola dostali.

Vitalij Klyčko
Zdroj: Reuters/Stringer

„Zadní voj“ obou stran zřejmě zasedl k jednání

Diskuze mezi Janukovyčem a Kličkem je zatím v nedohlednu, na jiném místě dnes ale obě strany zřejmě dokázaly k jednomu stolu zasednout. Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková jednala s důvěrníkem prezidenta Viktora Janukovyče Andrijem Kljujevem. Informaci přinesl list Kommersant-Ukrajina s odvoláním na zdroje z opozičních kruhů. Advokáti Tymošenkové informaci popřeli, o žádném setkání neví ani vězeňská správa. Do charkovského vězení za Tymošenkovou nicméně spěšně míří vedoucí představitelé strany Vlast, které expremiérka předsedá. 

S Kljujevem, s nímž opozice oficiálně odmítá jednat, měla podle ukrajinského listu Tymošenková hledat možnost společného postupu strany Vlast a vládní Strany regionů v parlamentu. Setkání se údajně uskutečnilo minulý týden. Kljujev byl nedávno jmenován kancléřem prezidenta Janukovyče a opozice ho dosud veřejně pranýřovala jako jednoho ze strůjců tvrdého postupu proti demonstrantům v Kyjevě.

Julija Tymošenková
Zdroj: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

Protivládní demonstrace na Ukrajině, vyvolané původně odmítnutím Janukovyče podepsat asociační dohodu s EU, nyní vstupují do třetího měsíce. Opozice požaduje odchod prezidenta a vypsání nových parlamentních a prezidentských voleb. Zemi nyní řídí prozatímní vláda. Volby se mají na Ukrajině konat počátkem příštího roku. Opozice ovšem žádá, aby se s ohledem na politický stav v zemi uskutečnily dříve.

Zatímco v brzkém termínu volby nového prezidenta se opozice shoduje, to samé neplatí u prezidentských pravomocí. Podle šéfa parlamentní skupiny strany Vlast Arsenije Jaceňuka by se vliv hlavy státu měl omezit. S tím však nesouhlasí Kličko a jeho stoupenci.

Boj o moc příštího prezidenta

Ústavní reformu pravomocí měl minulý týden projednat ukrajinský parlament, poslanci se ale nedokázali shodnout ani na programu schůze. Šéf sněmovny Volodymyr Rybak proto jednání rozpustil s tím, že znění návrhu vypracuje zvláštní pracovní skupina. Vládní Strana regionů, která má ve sněmovně většinu, vlastní návrh ústavních změn nepřipravuje a očekává návrh opoziční.

Jednání ukrajinského prezidenta s předáky opozice
Zdroj: Reuters/Mikhailo Markiv

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Tchaj-wan není Venezuela.“ Čína se řídí vlastní logikou, míní experti

Vojenský zásah Spojených států ve Venezuele by podle některých komentátorů mohl posloužit jako vzor pro Čínu usilující o kontrolu nad Tchaj-wanem. Řada expertů si ale myslí, že Peking bude dál postupovat obezřetně, protože se řídí vlastní vnitřní logikou, jež bere v potaz ekonomické důsledky i složitost invaze. Čína si navíc uvědomuje, že její armáda by na obrannou koalici vedenou USA ještě nemusela stačit.
před 16 mminutami

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
00:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině, píše AFP

Spojené státy v pondělí před Radou bezpečnosti OSN odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině jako nebezpečnou a nevysvětlitelnou eskalaci konfliktu. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja veškerou kritiku odmítl, uvedla AFP.
před 2 hhodinami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump se ve čtvrtek sejde s lídryní venezuelské opozice Machadovou, píše Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír Maríou Corinou Machadovou, informovala v pondělí s odvoláním na představitele Bílého domu agentura Reuters. Americké speciální síly přitom 3. ledna unesly z jihoamerické země tamního autoritářského vůdce Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří nyní před soudem v New Yorku čelí obvinění z narkoterorismu.
před 11 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Loni bylo na Ukrajině zabito nejméně 2514 civilistů, tvrdí OSN

V uplynulém roce bylo kvůli bojům na Ukrajině zabito přinejmenším 2514 civilistů a dalších 12 142 jich bylo zraněno, což je více než v předešlých letech – s výjimkou roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi do země. Ve své nejnovější zprávě to v pondělí uvedla Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU). Celkem si ruská agrese proti sousední zemi dle ní už vyžádala životy nejméně 14 999 civilistů včetně stovek dětí, dalších 40 601 osob včetně nezletilých dle mise utrpělo zranění.
před 12 hhodinami
Načítání...