Jan Pavel II. by mohl být za rok blahořečen

Varšava - Jan Pavel II., předchůdce nynějšího papeže Benedikta XVI., by mohl být blahořečen už příští rok, kdy uplyne pět let od jeho úmrtí. Blahořečení je v římskokatolické církvi posledním krokem před svatořečením, tedy prohlášením za svatého. Soubor dokumentů na podporu blahořečení čítá 2500 stran. Materiál obsahuje všechny papežovy spisy, četná "svědectví o svatosti jeho života" a důkazy o nejméně jednom předpokládaném zázraku, jenž se minulému papežovi přisuzuje. Kardinálové nyní musejí potvrdit, že popsaný zázrak je věrohodný. Poté by měli Benediktovi XVI. formálně navrhnout beatifikaci Jana Pavla II. Beatifikace je liturgický proces, při němž je určitá osoba prohlášená za blahoslavenou, stává se předmětem církevního kultu a její jméno je zařazeno do církevního kalendáře.

Vatikánská Kongregace pro otázky blahořečení, která dokumenty o papežovi posuzuje, svou práci v posledních týdnech uspíšila, píše dnes polský deník Rzeczpospolita. Termín 2. dubna 2010, kdy by mohl být Jan Pavel II. (civilním jménem Karol Wojtyla) blahořečen, by byl podle ředitele varšavského Centra učení Jana Pavla II. Piotra Dardzińského velmi dobrou volbou. „Bylo by to přirozeným pokračováním toho, co se dělo při jeho pohřbu na náměstí svatého Petra (ve Vatikánu), kdy lidé skandovali Santo subito (Svatý hned),“ řekl Dardziński. „Nebylo by to ani příliš brzy, ani příliš pozdě,“ dodal.

Karol Wojtyla se stal papežem jako osmapadesátiletý a byl tak nejmladší hlavou římskokatolické církve za poslední století. Jeho pontifikát trval téměř 27 let. Benedikt XVI. oznámil měsíc po smrti svého předchůdce rozhodnutí pominout běžnou minimální pětiletou lhůtu od úmrtí adepta, kterou proces blahořečení vyžaduje. Nicméně Vatikán prý potřeboval čas na to, aby se seznámil s obšírnou dokumentací, a snaha některých polských duchovních uspíšit proces byla marná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa plánuje, jak poskytnout miliardy Kyjevu i přes veto Maďarska a Slovenska, píše Politico

Ukrajina získá peníze od zemí EU na financování svého válečného úsilí, i když Maďarsko a Slovensko budou nadále blokovat slíbenou půjčku ve výši 90 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun), uvedli dva evropští diplomaté pro bruselský server Politico.
před 21 mminutami

Z Blízkého východu jsou hlášeny další vzdušné útoky Izraele a Íránu

Izrael podnikl další vzdušné údery na íránské hlavní město Teherán a zaútočil i na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Izraelská armáda informovala o tom, že detekovala střely mířící z Íránu na Izrael. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Ve Spojených arabských emirátech zranily dva íránské drony čtyři lidi blízko dubajského letiště. U jejich pobřeží neznámý projektil zasáhl kontejnerovou loď. Saúdská Arábie také oznámila, že zachytila balistické střely i drony.
03:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou, uvedla šéfka Evropské komise

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.
10:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Oprava trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí, ovlivní to i české linky

Dokončení generální opravy železniční trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí o měsíc a půl. Původně měla být hotová do konce dubna, kvůli tuhé zimě se ale zpozdily některé práce. Odložené zprovoznění trati bude mít vliv na vlakovou linku Českých drah z Prahy do Hamburku i plánované spuštění přímé linky Praha-Kodaň.
před 2 hhodinami

Vůdce Íránu utrpěl při útocích zranění, ale je v pořádku, tvrdí prezidentův syn

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl ve středu podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Chameneí mladší v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.
před 3 hhodinami

Nejméně šest lidí zahynulo při požáru autobusu ve Švýcarsku

Nejméně šest lidí zemřelo a další utrpěli zranění při požáru autobusu ve Švýcarsku, uvedly v úterý večer stanice BBC News a agentury AFP či DPA s odvoláním na místní policii. Incident se podle nich stal v obci Kerzers (francouzsky Chiètres), která se nachází asi 20 kilometrů západně od metropole Bernu. Požár nejspíš zavinil člověk, uvedla policie. Nic ale podle ní nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o teroristický čin.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Srovnání satelitních záběrů ukazuje následky leteckých úderů na Írán

Nadále pokračující společné vzdušné údery Izraele a USA vyřazují z provozu raketové základny i továrny související s vojenským průmyslem napříč Íránem. Jejich dopady zachycuje porovnání satelitních snímků. Útoky následují po úterním prohlášení amerického ministra obrany Petea Hegsetha, podle něhož Írán čekají nejintenzivnější údery od začátku ofenzivy.
před 4 hhodinami

Chorvatsko obnovilo povinnou vojenskou službu

Po osmnácti letech se v Chorvatsku znovu hlásili do služby první branci. Povinnou vojenskou službu obnovila balkánská země kvůli zhoršené bezpečnostní situaci na východě Evropy. Zatímco naprostá většina chorvatských politiků změnu schvaluje, veřejnost zůstává rozdělená. Nějakou formu vojny zavedly už v deseti státech Severoatlantické aliance.
před 5 hhodinami
Načítání...