Jak to chodí na americké letadlové lodi? Zpravodaj ČT byl u toho

„Jsme nástrojem pro udržení regionální stability – ať jsme kdekoli. A řekl bych, že to, kde se právě nacházíme, je dobrým barometrem pro to, co je podstatné pro celý svět,“ říká kontraadmirál Bret Batchelder, velitel námořního svazu americké letadlové lodi Harry S. Truman. Ta od loňského prosince brázdí vody Perského zálivu a v nepřetržitých vlnách posílá stíhací bombardéry proti pozicím Islámského státu. Na palubě lodi natáčel zpravodaj ČT Jakub Szántó.

USA stojí v čele koalice, která od roku 2014 podniká nálety na islamistické cíle v Sýrii. Americká a další koaliční letadla už mají za sebou přes 67 tisíc bojových vzletů. Mezi skoro 21 tisíci zničenými cíli jsou čtyři stovky tanků a obrněných transportérů a na šest tisíc bojových postavení.

Vrtulník se zpravodajem ČT mířící na americké plavidlo měl mezipřistání na francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle, která rovněž bojuje proti islamistům – dvacítka jeho strojů Raphale útočí v Sýrii a Iráku v odvetě za pařížské teroristické útoky. Americká letadla jen v noci na pondělí provedla nálety na čtyři banky v iráckém Mosulu; jejich cílem bylo narušit finanční zdroje Islámského státu.

Takzvaná letadlová superloď Harry S. Truman a jejích devět sesterských lodí jsou vůbec největší bojová plavidla, která kdy brázdila světové oceány; sedm desítek stíhačů, pozorovacích letadel a vrtulníků na její palubě zhruba odpovídá počtu strojů, které nad Sýrii vyslalo Rusko. Vedle toho poslali Američané do patnáctiměsíční války proti Islámskému státu dalších víc než dvě stě strojů ze základen po celém regionu.

Letadlová loď Harry S. Truman
Zdroj: ČT24

Start z letadlové lodi? Ta nejlepší horská dráha!

Zatímco ve třech obřích hangárech v nitru lodi se opravují stroje opotřebované nekončícími nálety a připravuje se munice, na horní palubě červený tým kontroluje bomby, žlutý podvozek a křídla a zelený připravuje parní katapulty. Ty se připevní na přední kolo a odpálí letadlo při startu. Z nuly na zhruba 290 kilometrů za hodinu stroje zrychlí během asi sekundy a půl. „To je opravdu hodně silné přetížení pro vaše tělo během krátkého okamžiku. Je to ta nejlepší horská dráha, jakou kdy zažijete,“ přiblížil poručík Justin Richardson, pilot stíhacího bombardéru F-18 Hornet.

USS Harry S. Truman působí v aktivní službě amerického vojenského námořnictva od července 1998. Jedná se o osmou postavenou jednotku třídy Nimitz. Stavba byla zahájena v listopadu 1993, na vodu byla spuštěna o tři roky později. V roce 2004 byla přidělena do desáté úderné skupiny jako její vlajková loď. Její cena činí 4,5 miliardy dolarů. Posádku tvoří 3200 lidí, letecký personál 2480. Loď je 333 metrů dlouhá a 77 metrů široká, což přibližně odpovídá polovině Václavského náměstí.

Výzbroj pro letouny na lodi Harry S. Truman
Zdroj: ČT24