Izrael válčí s Hamasem i v médiích - pomocí čísel a emotivních záběrů

Tel Aviv/Gaza - Zatímco boje mezi Izraelem a Hamasem neutichají, obě strany konfliktu se snaží prostřednictvím propagandy získat na svou stranu veřejné mínění. Izrael nejprve zveřejnil záběry jednoho z tunelů, kterým radikálové pronikali do Izraele. Tunel byl poté zničen. Velení radikálů zase ve snaze demoralizovat izraelské vojáky ukázalo záběry, na nichž palestinští ozbrojenci tunelem proniknou na izraelské území a pozabíjí vojáky. A válčí se i na sociálních sítích - hromadí se čísla i obrázky, které mají protivníka zesměšnit, případně vyvrátit jeho tvrzení.

Izraelská armáda od půlnoci zaútočila na více než 80 cílů. Vojáci zničili také tři tunely a objevili další, ve kterém bylo ukryto velké množství pušek a granátů. Záběry z jednoho z tunelů a jeho následnou destrukci Izraelci zveřejnili na internetu.

„Tunely se používaly už ve starém Řecku k útoku na různá opevnění. Budování různých tunelů bylo velmi prestižní. Poskytují ochranu – to je záležitost jak Vietnamu, tak i Palestiny,“ konstatoval vojenský analytik Martin Koller. V sofistikovaných palestinských tunelech má být až 600 tisíc tun betonu. „Je to výsledek přístupu hlavně EU a některých arabských zemí k Palestincům. Dodávají jim materiál, který se ve velkém zneužívá na teroristické útoky,“ podotkl Koller.

Tunely jsou podle Kollera dlouhé asi kilometr a nacházejí se v hloubce 30 metrů. Jedná se o 15kilometrové pásmo. „Odhalit se dají buď zemním radarem, nebo pomocí otřesových senzorů,“ dodal analytik.

Nahrávám video
Proizraelská propaganda: Raketový útok na tunel
Zdroj: ČT24

Brigády Kásam zase ukázaly videozáznam útoku svých bojovníků na izraelské vojáky. Jde údajně o záběry z pondělního napadení izraelského vojenského stanoviště u kibucu Nachal Oz, při kterém přišlo o život pět vojáků.

Na záběrech jsou vidět palestinští radikálové procházející tunelem vedoucím na území židovského státu a následně se schovávající za zdmi stanoviště. Poté kamera zabírá přestřelku s izraelskými vojáky. Na závěr ozbrojenci z místa incidentu utíkají zpět do tunelu a ukazují zbraň, kterou ukořistili.

Na internetu se také objevilo video, na němž Izraelci během pouhé hodiny vybombardují velkou část palestinského sídliště. Podle webu Echo24 zveřejnila záznam na Twitteru blízkovýchodní zpravodajka serveru Buzzfeed Sheela Frenkelová. Pořízeno mělo být někdy před nedělním dvanáctihodinovým příměřím (video ZDE).

Analytička Irena Kalhousová

„Izrael mediální válku nikdy vyhrát nemůže, protože je silnější, má lépe zabezpečenou domácí frontu – to znamená, že Izrael nemůže konkurovat obrázkům, které přicházejí z Gazy – obrázky mrtvých dětí. Na druhou stranu Izraelci budou vždy tvrdit: Jak byste reagovali vy, kdyby na vaše města létaly rakety a nepřítel se ukrýval mezi civilním obyvatelstvem? Armáda a politici jsou pod velkým tlakem Izraelců, aby s tou situací něco dělali.“

Nahrávám video
Propalestinská propaganda: Útok na izraelské vojáky
Zdroj: ČT24

Sociální sítě jako nástroj propagandy

Se zintenzivněním bojů mezi Izraelem a ozbrojenci v Pásmu Gazy oživily obě strany konfliktu také boje na sociálních médiích, které probíhaly už během poslední izraelské ofenzivy v Gaze v roce 2012. Twitter, Youtube a Facebook zaplavila řada příspěvků, které mají přesvědčit lidi, že právě oni jsou v právu.

Protipalestinská versus propalestinská propaganda
Zdroj: ČT24/BBC

Odstartovala tak válka čísel. Izraelské obranné síly (IDF) na svém twitterovém účtu poskytují každý den v reálném čase aktualizace, co se týká počtu raket, které byly vystřeleny z Gazy. Objevují se tu tweety typu: „Iron Dome zachytil dalších 7 raket nad Aškelonem“.

Protipalestinská propaganda
Zdroj: ČT24/BBC

Brigády Hamasu Kásam zase na Twitteru vedou údaje o izraelských leteckých úderech. Toto vojenské křídlo Hamasu má několik účtů v různých jazycích – v arabštině i hebrejštině, některé z nich ale byly pozastaveny.

Pomocí heštegů #GazaUnderAttack, #Gaza, #StopIsrael a #PrayForGaza se snaží hájit jednání Hamasu a upozorňují na kritickou situaci palestinských civilistů. Oběti nejsou pouhá čísla, varují.

Propalestinská propaganda
Zdroj: ČT24/BBC

Obě strany konfliktu se na sociálních sítích snaží prostřednictvím nejrůznější grafiky prokázat svou verzi událostí a snaží se vyvrátit tvrzení protivníka.

Protipalestinská versus propalestinská propaganda
Zdroj: ČT24/BBC

Konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas se vyostřil po únosu a vraždě tří izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu a následném zabití palestinského chlapce v Jeruzalémě. Území Izraele je pod neustálou raketovou palbou, izraelské letectvo útočí zpět na cíle v Pásmu Gazy a zahájilo rovněž pozemní operaci.

Od začátku izraelské operace počet palestinských obětí podle tamních záchranářů stoupl na více než 1280. Na izraelské straně zahynulo 53 vojáků a tři civilisté.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, podle něhož rozhodnutí padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.
před 11 mminutami

Pobodání dvou Židů v Londýně považuje policie za teroristický čin

Britská policie ve středu zadržela 45letého muže poté, co před synagogou ve čtvrti Golders Green na severozápadě Londýna pobodal dva Židy. Muž byl původně zadržen kvůli podezření z pokusu o vraždu, později policie uvedla, že událost považuje za teroristický čin. Šéf londýnské policie Mark Rowley podle agentury Reuters řekl, že útok byl namířen proti židovské komunitě. Web The Times of Israel (ToI) dodal, že muže po činu zadrželi pracovníci synagogy a policie jej poté omráčila taserem a zatkla.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Florida schválila nový plán volebních obvodů, měl by posílit republikány

Floridští zákonodárci schválili nový plán volebních obvodů pro nadcházející volby do Kongresu, který by měl o čtyři křesla zvýšit zisk republikánů, píše agentura Reuters. Podle agentury AP je rozhodnutí součástí celostátní bitvy o přerozdělení obvodů před letošními volbami. Rozhodnutí o volebních obvodech přijal ve středu také americký nejvyšší soud. V rozsudku týkajícím se volebního obvodu v Louisianě zrušil klíčové ustanovení zákona o volebních právech.
před 2 hhodinami

Putin a Trump si telefonovali, řešit měli příměří v rusko-ukrajinské válce

Poradce ruského vládce Vladimira Putina Jurij Ušakov tvrdí, že šéf Kremlu v telefonickém rozhovoru informoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je připraven vyhlásit příměří v rusko-ukrajinské válce na dobu oslav sovětského vítězství ve druhé světové válce. Trump podle Ušakova podpořil Putinovu iniciativu a prohlásil, že věří, že dohoda o ukončení ruské agrese je blízko. Americký prezident následně podle Reuters označil rozhovor s ruským protějškem za velmi dobrý.
před 3 hhodinami

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ropa kvůli Blízkému východu dál zdražuje, Brent je nejvýš od roku 2022

Cena severomořské ropy Brent stoupla na více než 119 amerických dolarů (asi 2480 korun) za barel. To je nejvyšší hodnota od roku 2022, kdy začala ruská válka na Ukrajině. Ceny ovlivňuje konflikt na Blízkém východě, uvedla ve středu večer agentura AFP.
před 4 hhodinami

VideoZačal proces s obviněnými z útoku na Starmerův majetek. Řeší se zapojení Rusů

U londýnského tribunálu začal proces s trojicí Ukrajinců obviněných z útoku na majetek spojený s britským premiérem Keirem Starmerem. Podle obžaloby muže na dálku naverboval rusky mluvící člověk. Spekuluje se o podílu ruských tajných služeb, byť oficiálně na Moskvu zatím nikdo neukázal. Samotný Kreml vše hned po incidentech popřel. Trojice mužů vinu popírá, motiv zůstává neobjasněný.
před 5 hhodinami

Válka s Íránem dosud USA podle odhadů stála 25 miliard dolarů, uvedl Pentagon

Válka s Íránem stála podle odhadů Spojené státy dosud 25 miliard dolarů (521 miliard korun), sdělil americkým zákonodárcům vysoce postavený úředník ministerstva obrany Jules Hurst. Armáda utratila největší část finančních prostředků za munici, dále pak za provoz operací a obnovu vybavení, uvedl podle agentur Reuters a AP zástupce Pentagonu. Před výborem pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů vypovídá poprvé od začátku války s Íránem také americký ministr obrany Pete Hegseth.
před 6 hhodinami
Načítání...