Izrael v části Pásma Gazy každý den na jedenáct hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. „Taktické přestávky“, jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty. Izraelský tisk ale později napsal, že premiér Benjamin Netanjahu ani další vládní představitelé o iniciativě předem nevěděli.

Boje budou pozastaveny vždy mezi 8:00 a 19:00 místního času (7:00 až 18:00 SELČ) podél cesty, která směřuje od hraničního přechodu Kerem Šalom k jedné z hlavních dopravních tepen oblasti, a pak směrem na sever. Izraelský úřad COGAT uvedl, že pauza platí „počínaje včerejškem (sobotou)“.

Izraelský tisk píše, že špičky izraelské vlády nebyly armádou předem informovány. Deník Ha'arec uvedl s odkazem na úřad premiéra, že se Netanjahu o věci dozvěděl až v neděli ráno. „Řekl svému vojenskému tajemníkovi, že je to (pauza v bojích) nepřijatelné. Když se situace objasnila, bylo ministerskému předsedovi sděleno, že se postup izraelské armády nemění a boje v Rafáhu budou pokračovat podle plánu,“ citoval deník premiérovu kancelář.

Rozhodnutí armády kritizovali někteří krajně pravicoví ministři. Izraelská armáda později uvedla, že se jedná o výlučně vojenské rozhodnutí, kterým plní vládní zadání umožnit navýšení objemu pomoci pro Pásmo Gazy.

Izraelská armáda krok, k němuž se podle svého prohlášení rozhodla po konzultacích s OSN a dalšími mezinárodními organizacemi, zdůvodnila tím, že umožní zvýšení dodávek humanitární pomoci. Mezinárodní organizace si stěžovaly, že i v případě, že se pomoc dostane na palestinskou stranu přechodu Kerem Šalom, je kvůli bojům příliš nebezpečné ji vyzvednout a přesunout dál. Pomoc se tak hromadí na hranici a nedostává se k lidem, kteří ji potřebují.

WFP: Situace na jihu Gazy se rychle zhoršuje

Světový potravinový program (WFP) v týdnu varoval, že kvůli bojům mezi izraelskou armádou a palestinským teroristickým hnutím Hamás brzy lidem na jihu Gazy hrozí stejně katastrofální situace jako těm na severu, pokud jde o nedostatek potravin. „Situace na jihu Gazy se rychle zhoršuje,“ uvedl v pátek při návštěvě oblasti Carl Skau z WFP.

Podle izraelských úřadů se obyvatelům Pásma Gazy nedostává dostatečné pomoci kvůli logistickým problémům, které mají mezinárodní organizace a OSN s její distribucí na palestinském území. Podle úřadu COGAT se do Pásma Gazy v období od 2. května do 13. června dostalo v průměru 201 kamionů s pomocí. OSN tvrdí, že její agentury a úřady v Pásmu Gazy v období od 6. května do 6. června převzaly v průměru 68 nákladních vozů denně.

Z Rafahu na hranicích s Egyptem byl podle něj vysídlen zhruba milion lidí, kteří se v letním horku tísní v přeplněné oblasti podél pobřeží. V severní části Gazy se podle Skaua zásobování humanitární pomocí poněkud zlepšilo, distribuce potravin ale stále není taková, jaká by měla být.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 3 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva reagovala oznámením, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 14 mminutami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 1 hhodinou

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
10:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tuniský „Robocop“ likviduje opozici a došlápl si na migranty

Čtyři desítky kritiků tuniského vládce Kaíse Saída si v posledních týdnech vyslechly tvrdé rozsudky. Někteří právníci, novináři, diplomaté či politici mají kvůli obviněním ze spiknutí a terorismu strávit dekády za mřížemi. Kdysi kolébka arabského jara podle kritiků míří k samovládě a protesty proti Saídovi sílí. Úřady mezitím zahájily tažení proti migrantům, kterým zdemolovaly tábory.
před 1 hhodinou

Při izraelských úderech zahynulo nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí nemocnice

Při izraelských vzdušných úderech na Pásmo Gazy v noci na středu přišlo o život nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí podle agentury AP místní Indonéská nemocnice poblíž uprchlického tábora Džabálija na severu palestinské enklávy. Izraelská armáda se odmítla k úderům vyjádřit. Údaje není možné ověřit.
09:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 1 hhodinou

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 1 hhodinou
Načítání...