Stále více turistů z bohatších evropských zemí včetně mnoha Čechů objevuje přírodní i historické krásy ani ne třímilionového státu Albánie. Ty zůstávaly dlouho ve stínu problematické historie. A jí navzdory sem míří taky návštěvníci ze státu, který tu nechal hodně hluboké šrámy – Itálie.
Italští turisté objevují Albánii. Historií zatížené vztahy tak získávají nový rozměr
Historii obou zemí navždy poznamenaly dva italské protektoráty. Osmdesát let od konce toho druhého, po fašistické okupaci, teď Albánie zažívá vlnu úplně jiné invaze ze západu – tentokrát ji berou útokem davy italských turistů.
I přes problematickou minulost je Itálie s Albánií propojena. Míří tam největší objem albánského vývozu, italsky umí řada místních, vliv je patrný i v kultuře. Turisté z Itálie ale ve větším počtu začali jezdit až teď – i kvůli vyšším cenám doma.
Podle Albánců je kouzlo jejich země v originalitě a faktu, že ještě donedávna o ní turisté z většiny Evropy nejevili i kvůli létům rozvratu a komunistické izolace zájem. „Když (turisté) navštíví Českou republiku nebo Itálii, vědí, co mají očekávat. U Albánie nemají vůbec tušení, co je čeká,“ myslí si místní průvodce Quentin Billon.
„Nejzajímavější částí země je její vnitrozemí. Je tam nejčistší příroda s úchvatnými horami a poli. A krásné je i moře, které se podobá tomu v Řecku nebo Itálii,“ myslí si turista Eduardo Batiromo.
Za prvních sedm měsíců roku do Albánie přijelo přes pět milionů zahraničních návštěvníků, z toho víc než 430 tisíc Italů, což je o polovinu víc než minulý rok. To už převyšuje i celkový podíl všech turistů z ciziny za celý rok 2004.
Svou dovolenou v Albánii trávila i italská premiérka Giorgia Meloniová. A v rámci dobrých vztahů pomohla urovnat roztržku, když skupina italských turistů vzbudila kritiku poté, co z restaurace v Beratu utekla bez placení. Meloniová prý účet zaplatila ze svého.