Italští policisté začali odebírat otisky prstů Romům

Řím – Otisky prstů začala odebírat policie Romům žijícím v kočovných táborech na italském území. Vládní požadavek vyvolal odpor opozice i církve, které hovoří o rasismu. Kabinet však odmítá, že by akce měla diskriminační charakter. Má jít o řešení situace, kdy není jasné, kteří kočovníci mají italské občanství a kteří jsou přistěhovalci.

Počet Romů se v Itálii v posledních 15 letech zásadně zvýšil, neboť na Apeninský poloostrov přišla řada lidí z bývalé Jugoslávie a Rumunska. Právě odebrání otisků prstů je podle italských úřadů jediný způsob, jak zjistit, kdo z kočujících Romů je Ital a kdo je občanem jiného státu.

Dalším důvodem, kterým ospravedlňuje italská vláda odebírání otisků, je kriminalita. Úřady, které chtěly rodičům odebrat dívku, která byla 28krát zadržena při krádeži, nedokázaly zjistit, ke komu holčička patří.

Oponenti vládního nařízení však argumentují, že poprvé od pádu fašismu zavedli Italové opatření, které dělí lidi podle etnického původu. Římský policejní prefekt proto odmítl nařízení splnit, takže Romové žijící u hlavního města zatím nemusí zanechat na úřadech své otisky.

Boj s ilegální imigrací je jedním z klíčových témat současné Berlusconiho vlády. Nynější premiér se již před volbami kriticky vymezoval vůči přistěhovalcům.

Sbírání otisků prstů Romů dnes někteří levicoví europoslanci přirovnávali k tomu, co se v Itálii i jinde v Evropě dělo za druhé světové války. Řada europoslanců upozorňovala, že chtít od někoho otisky prstů kvůli jeho etnickému původu je diskriminace. Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla řekl, že Evropská komise požádala italské úřady, aby podrobněji vysvětlily, proč otisky prstů Romům sbírají. Itálie na to má čas do konce tohoto měsíce.

Pravicoví europoslanci měli pro kroky italských úřadů více pochopení. Snímáním otisků prstů jde podle nich jen o získání přehledu o identitě osob, které v táborech žijí, aby v nich nebydleli „duchové“, kteří například nemají přístup ke vzdělání, i když o něj často mají zájem. Je to podle nich také ochrana dětí před obchodníky s lidmi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
16:08Aktualizovánopřed 11 mminutami

Bejrút: Izrael zničil poslední most spojující jih Libanonu se zbytkem země

Izrael zničil poslední most přes řeku Lítání, čímž odřízl jih Libanonu od zbytku země, tvrdí podle agentury Reuters nejmenovaný vysoce postavený zdroj z libanonských bezpečnostních složek. Tamní státní agentura uvádí, že Izrael také zabil jednoho člověka při úderu na vozidlo na silnici vedoucí z Bejrútu do Damašku.
13:43Aktualizovánopřed 42 mminutami

Trump tvrdí, že se Izrael a Libanon dohodly na příměří

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že se Izrael a Libanon dohodly na desetidenním příměří. Oznámil to na své sociální síti Truth Social. Klid zbraní podle něj začne ve čtvrtek pozdě večer SELČ. Trump předtím hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a libanonským prezidentem Josephem Aúnem. Libanon ani Izrael zatím oznámení oficiálně nekomentovaly.
18:05Aktualizovánopřed 51 mminutami

Nejhorší humanitární krize světa sílí. Súdán doplácí na válku s Íránem

Súdánská občanská válka mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) trvá už tři roky. Kromě masakrů civilistů a etnického násilí s náznaky genocidy spustila nejhorší humanitární krizi světa. Každý čtvrtý Súdánec uprchl z domova, upozornila organizace OSN, která mluví o „opuštěné krizi“. Katastrofální situaci teď umocnil blízkovýchodní konflikt, jenž vedl k prudkému zdražování jídla a paliv. Pomoc hladovějícím Súdáncům tak vázne.
před 2 hhodinami

Evropa má leteckého paliva jen asi na šest týdnů, řekl šéf IEA

Evropě zbývá už jen asi šest týdnů, než jí dojdou zásoby leteckého paliva, řekl v rozhovoru s agenturou AP výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Pokud se neobnoví vývoz ropy Hormuzským průlivem, aerolinky podle něj mohou začít už brzy rušit lety. Hormuzský průliv je de facto zablokovaný kvůli válce, kterou proti Íránu vedou Spojené státy a Izrael. Lufthansa i kvůli rostoucí ceně leteckého paliva trvale odstaví 27 letadel své divize CityLine.
14:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kyjev, Oděsa a Dnipro hlásí po ruských útocích mrtvé

Ruské invazní jednotky podnikly v noci na čtvrtek další vlnu útoků na Ukrajinu. Při úderu na ukrajinské hlavní město Kyjev zemřeli čtyři lidé, oznámil na telegramu starosta města Vitalij Klyčko. Dalších 62 osob utrpělo zranění. Několika sériím útoků čelila také Oděsa, kde zemřelo devět lidí, zraněných je 23 osob. Cílem útoku se stala i Dněpropetrovská oblast, kde zemřelo pět lidí. Reuters označil ruský noční úder za dosud nejsmrtelnější v letošním roce.
03:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovensko hodlá blokovat balík protiruských sankcí kvůli ropovodu Družba

Slovensko je připraveno blokovat přijetí připravovaného dvacátého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, dokud Bratislava nedostane záruky ohledně obnovení provozu ropovodu Družba, řekl ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer). Později uvedl, že Bratislava bude sankce blokovat až do opětovného zprovoznění Družby. Slovensko ale nebude proti uvolnění unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu korun), kterou dosud blokovalo Maďarsko.
13:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nad myšlenkou vlastní armády EU zaznívají v Litvě pochybnosti

Na začátku letošního roku přišel evropský komisař pro obranu a vesmír Andrius Kubilius s myšlenkou „silné, stálé evropské vojenské síly o 100 tisících vojácích“. Podle něj by taková síla mohla lépe chránit evropský kontinent.
před 4 hhodinami
Načítání...