Írán souhlasí s monitorováním svých jaderných aktivit

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se s Íránem dohodla na pokračování nezbytných ověřovacích a monitorovacích aktivit v Íránu. Inspektoři MAAE budou moci nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. Oznámil to podle agentury Reuters ředitel íránské atomové agentury po setkání se šéfem MAAE Rafaelem Grossim.

„Dohodli jsme se na výměně paměťových karet v agenturních kamerách,“ řekl Mohammad Eslámí, kterého citovala íránská agentura ILNA. „Inspektoři MAAE mohou opravovat vybraná zařízení a vyměňovat jejich paměťová média, která budou uložena pod společnými pečetěmi MAAE a íránské atomové agentury v Íránské islámské republice,“ uvedly agentury ve společném prohlášení.

Eslámí dodal, že Grossi se do Teheránu brzy vrátí, aby se sešel s vládními představiteli. Setkání podle něj bylo „čistě technické“ a nebylo v něm místo pro politiku, uvedla agentura AP. Nesdělil, zda Teherán agentuře dodá kopie starších záznamů, o nichž prohlašoval, že zničí. Grossi přivítal konstruktivní výsledek jednání.

MAAE ve zprávě pro své členy, kterou zveřejnila v polovině týdne, uvedla, že Írán jí nepovolil obsluhovat monitorovací zařízení ve svých jaderných provozech, takže je nemohla sledovat. Írán tak mohl bez jakékoli kontroly získávat obohacený uran nezbytný k výrobě jaderné zbraně.

Země také nevysvětlila stopy po uranu na několika pracovištích, o jejichž existenci agenturu neinformovala. Írán od května zvýšil své zásoby uranu obohaceného na 60 procent, nyní ho má deset kilogramů. Podle odhadů má přes 84 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent, uvedla MAAE.

Dohoda o jaderném programu (JCPOA) z roku 2015, jejíž závazky Írán od roku 2019 nedodržuje, stanovila limit na něco málo přes 202 kilogramů. Celkové íránské zásoby uranu činí 2441 kilogramů. Írán nedodržováním dohody reaguje na odstoupení Spojených států od dohody v roce 2018 a obnovení amerických sankcí. 

Obohacování uranu je proces, při kterém se podíl jednoho z hlavních uranových izotopů zvyšuje nad jeho přirozenou úroveň, která činí necelé jedno procento. Uran obohacený zhruba na tři až pět procent se využívá mimo jiné v jaderných elektrárnách, uran obohacený nad 85 procent má především vojenské využití.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům emailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 1 mminutou

Německo a Ukrajina budou spolupracovat při výrobě střel dlouhého doletu, řekl Merz

Německo a Ukrajina ve středu podepíší dohodu o spolupráci při výrobě střel dlouhého doletu. Po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to řekl německý kancléř Friedrich Merz. Střely podle něj budou bez omezení dosahu, útočit s nimi bude Kyjev moci i na ruské území.
14:21Aktualizovánopřed 1 mminutou

Gazu zásobuje nová tajemná firma, může jít o izraelský projekt

V palestinské enklávě začala působit nová Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (GHF) podporovaná Izraelem a USA. Soukromá organizace s nejasným původem a financováním rozdává jídlo hladovějícím civilistům, OSN s ní ale odmítá spolupracovat. Podle listu The New York Times jde ve skutečnosti o izraelský projekt.
před 14 mminutami

EU zrušila hospodářské sankce vůči Sýrii, platí ale výjimky

Evropská unie schválila zrušení všech hospodářských sankcí vůči Sýrii s výjimkou těch, které jsou založeny na bezpečnostních důvodech. Informovala o tom Rada EU, která zastupuje členské státy. Na zrušení omezujících opatření se již minulý týden shodli unijní ministři zahraničí, ještě ale bylo potřeba přijmout potřebné právní akty.
před 46 mminutami

Izrael dle OSN pálil do Palestinců v humanitárním centru. Armáda mluví o varovných výstřelech

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu uvedl, že většina Palestinců utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda tento výrok OSN, že pálila do Palestinců, odmítla. Tvrdí, že šlo o varovné výstřely.
11:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednou ze čtyř světových stran je stále i západ, připomněl Pellegrini Ficovi

Slovenský prezident Peter Pellegrini vyzval vládu premiéra Roberta Fica (Smer), aby se nevzdalovala od partnerů v Evropské unii a NATO a varoval před vážnými následky případné konfrontace. Pellegrini to uvedl v Národní radě, kde poprvé od loňského zvolení hlavou státu přednesl zprávu o stavu země. Rovněž řekl, že slovenští politici neřeší skutečné problémy, ale nabízejí zástupná témata, která vyvolávají emoce a nenávist.
12:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 1 hhodinou

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...