Hořící dodávky a vodní děla. Protivládní protest v centru Bruselu se zvrhnul v násilnosti

Neklidný pátek zažila belgická metropole, kde protivládní protest přerostl v potyčky s policií. Ta použila v centru Bruselu vodní děla a slzný plyn proti násilníkům, kteří mimo jiné házeli kamení na úřad předsedy vlády. Kvůli rušení pořádku zatkla desítky demonstrantů, píše Reuters.

Demonstrace neměla žádné organizátory ani vůdce, vznikla více méně spontánně prostřednictvím sociálních sítí. Skupiny účastníků demonstrace si stěžují po vzoru francouzského protestního hnutí „žlutých vest“ na vysoké ceny pohonných hmot a na zhoršení životních podmínek.

Protestující v pátek celé tři hodiny blokovali v centru metropole dopravu. Policie v této souvislosti zadržela šest desítek demonstrantů.

Několik stovek lidí se nakonec přesunulo před úřad premiéra Charlese Michela. Násilnosti propukly poté, co se lidé, mnozí s maskami nebo s kapucemi nataženými přes hlavu, pokusili prorazit policejní kordon. Zničili při tom nejméně dvě policejní dodávky.

Řada z nich začala na policisty házet kamení a dopravní značky a odpalovat proti nim zábavní pyrotechniku. Nepokoje trvaly přes hodinu, než policisté dav rozehnali a část výtržníků zadrželi.