Přes 180 raket bylo od středečního večera vypáleno na území Izraele z palestinského Pásma Gazy. Část z nich zachytil protiraketový systém Iron Dome. Izraelské letectvo v reakci na palbu zaútočilo na více než sto pozic radikálního hnutí Hamas, které v Pásmu Gazy vládne. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze podle BBC uvedlo, že při náletech přišli o život tři lidé, včetně těhotné ženy a dítěte. Na izraelské straně bylo zraněno přes deset lidí. Armáda nevyloučila, že se blíží širší konfrontace s Hamásem a že bude nutné evakuovat komunity v blízkosti hranice.
Hamas vypálil na Izrael 180 raket, odvetné nálety zabily podle úřadů v Gaze tři lidi
Rakety dopadaly na území Izraele po celou noc. Jak uvedl brzy ráno na sociální síti Twitter izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, klid nastal maximálně na 20 minut v kuse. Většina z raket zasáhla otevřená prostranství. Systém Iron Dome, který zneškodňuje jen střely mířící do oblastí, kde žijí lidé, zničil 25 raket, napsal list The Times of Israel.
Zasaženo nicméně bylo několik domů a továren. Část raket mířila ve středu večer na město Sderot, kde byli zraněni tři lidé. Dalších osm osob, které utrpěly šok, záchranáři ošetřili na místě. Byly mezi nimi i dvě těhotné ženy, které začaly rodit. Celkem utrpělo na izraelské straně zranění nejméně sedm lidí, některé zdroje uvádějí jedenáct zraněných.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze informovalo, že při izraelských útocích přišla o život 23letá těhotná žena a její roční dcera. Její manžel utrpěl zranění. Další obětí byl jeden z příslušníků Hamasu. Nejméně dvanáct dalších osob utrpělo zranění.
Izraelské úřady tyto informace blíže nekomentovaly. Mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus pouze zdůraznil, že letectvo při útocích míří jen na vojenské pozice patřící Hamasu. Cílem náletů se tak staly mimo jiné odpalovací zařízení pro rakety, sklady zbraní či tunely.
Po poledni palestinské skupiny ohlásily, že současná vlna raketové palby skončila. Po několika hodinách ale byla raketa vypálena na největší město v jižním Izraeli Beerševu. Střela dopadla na pole u města, které má asi 200 000 obyvatel a leží zhruba 40 kilometrů od hranice Pásma Gazy. Raketa nikoho nezranila. Izraelské letadlo později po varovné palbě bombardovalo kulturní dům v Gaze. Podle palestinských zdrojů bylo zraněno sedm lidí.
V úterý Izraelci při střelbě na pozice radikálního Hamasu v Pásmu Gazy zabili dva členy ozbrojeného křídla této skupiny. Izraelci tvrdí, že Palestinci z pásma stříleli, ale Hamas oznámil, že se na severu území pořádala střelecká cvičení a Izrael si palbu mylně vyložil.
Jak uvedl izraelský server Ynet s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj, současná vyhrocená situace v oblasti může vést k mnohem rozsáhlejší armádní operaci. Zatím vojáci do regionu posílají posily a v případě, že to bude potřeba, jsou úřady připraveny evakuovat obyvatele žijící v blízkosti Pásma Gazy.
Příměří by mohlo být do konce srpna
Zatím poslední vlna násilností začala v regionu na konci března, kdy se začaly konat protesty Palestinců za právo vrátit se na území, která byla domovem jejich předků, ale dnes se nachází v Izraeli. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze za poslední čtyř měsíce Izraelci usmrtili 163 Palestinců, včetně nejméně 120 protestujících. Zahynul rovněž jeden izraelský voják.
Izrael svůj postup obhajuje jako nezbytnou obranu hranice. Kvůli použití nepřiměřené síly vůči většinou neozbrojeným demonstrantům se stal terčem mezinárodní kritiky.
Egypt a OSN se nyní snaží zprostředkovat zklidnění situace a příměří. Vysoký představitel Hamasu v úterý turecké agentuře Anadolu sdělil, že dohoda o příměří bude zřejmě dojednána do konce srpna. Podle tohoto zdroje se na jednání podílí nejen Egypt a OSN, ale připojily se rovněž Turecko a Katar.
Podle návrhů by měl být trvale otevřen hraniční přechod Rafáh mezi pásmem a Egyptem a zrychlit by se měla přeprava zboží přechodem Kerem Šalom z Izraele. Na Sinajském poloostrově pak mají vzniknout námořní a letecké terminály, které by pomohly pásmo zásobovat.
Kromě pětiletého příměří pak má dohoda zajistit vydání dvou izraelských civilistů zadržovaných v pásmu a těla dvou vojáků, kteří přišli o život v roce 2014. Z Pásma Gazy by měly ustat raketové a žhářské útoky na Izrael.
Hamas v Gaze vládne již více než deset let a Izrael i USA jej viní z toho, že vyvolává protiizraelské nepokoje a zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Hamas vedl s Izraelem už tři války.