Gore: USA se nemohou spokojit s aktuálním stavem ovzduší

Washington - Bývalý americký viceprezident Al Gore, známý bojovník proti klimatickému oteplování, v pátek v Kongresu prohlásil, že Spojené státy se nemohou spokojit se současným stavem životního prostředí a že schválení nového energetického zákona je v tomto směru morálním imperativem.

O ambiciózním návrhu zákona o klimatu a energii, který nyní projednává Sněmovna reprezentantů a který předpokládá radikální snížení emisí skleníkových plynů, Gore řekl, že má svým morálním významem obdobnou důležitost, jako měly v 60. letech zákony o občanských právech a na konci 40. let Marshallův plán o poválečné obnově Evropy. „Jsem tady dnes proto, abych podpořil jeden z nejdůležitějších návrhů zákona, jaký kdy Kongres přijal,“ řekl Gore.

Návrh energetického zákona, který počítá se snížením emisí skleníkových plynů o 20 procent do roku 2020 ve srovnání se stavem v roce 2005, by měl Sněmovnou reprezentantů, kde mají většinu demokraté, projít. Jeho další osud v Senátu je ovšem podle pozorovatelů nejistý. Bílý dům a demokraté by si přáli, aby byl zákon přijat aspoň ve Sněmovně reprezentantů ještě před konferencí OSN o klimatických změnách, která se uskuteční v prosinci v Kodani.

Ve stejné době, co Gore podstupoval slyšení v jednom z podvýborů Sněmovny reprezentantů, šéf republikánské menšiny této komory parlamentu John Boehner řekl, že návrh energetického zákona demokratů je katastrofální. Ve svých důsledcích prý americké daňové poplatníky připraví o obrovské finanční částky.