Gazprombank zmrazila účty venezuelské ropné společnosti. Údajně z obavy z amerických sankcí

Ruská banka Gazprombank se rozhodla zmrazit účty a pozastavit transakce venezuelské státní ropné společnosti Petroleos de Venezuela (PDVSA), aby tak snížila riziko, že bude vystavena americkým sankcím. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z banky. Sama banka, třetí největší v Rusku, dosud neodpověděla na žádost agentury o vyjádření.

„Účty PDVSA jsou v současné době zmrazeny. Finanční operace s nimi nelze provádět,“ řekl Reuters zdroj z ruské banky.

Agentura tento měsíc s odvoláním na zdroje a interní dokumenty informovala, že společnost PDVSA své klienty ze společných podniků žádala, aby ukládali výnosy z prodeje ropy na účty v Gazprombank, aby tak obešla nové americké sankce.

PDVSA má v ruské bance účty několik let. V roce 2013 společnost uvedla, že s Gazprombank uzavřela dohodu o financování společnosti Petrozamora ve výši jedné miliardy dolarů. Podle zdroje z banky byly účty společnosti Petrozamora také zablokovány.

Spojené státy vedou intenzivní kampaň za svržení režimu Nicoláse Madura, mimo jiné zavedly sankce vůči PDVSA a vyzvaly země světa, aby zablokovaly účty venezuelské vlády.

Například Bulharsko zablokovalo 13. února několik transakcí na bankovních účtech, na které venezuelská společnost PDVSA poslala miliony eur.

PDVSA čelí od konce ledna americkým sankcím uvaleným na společnost s cílem odříznout režim prezidenta Nicoláse Madura od devizových příjmů z ropy. Restrikce výrazně snížily export této suroviny do Spojených států a EU.

Venezuela má z prodeje ropy zásadní příjmy a její ekonomika se dostala do těžké krize mimo jiné i v souvislosti s poklesem cen této komodity na světových trzích.

Vydáno pod