Evropská komise plánuje kvůli válce na Ukrajině podpořit výrobu munice v členských zemích Evropské unie částkou 500 milionů eur (11,8 miliardy korun) ze společných fondů. Počítá s tím plán, který představil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Investice by měly primárně sloužit k naplnění slibu, kterým se evropský blok zavázal dodat Kyjevu do příštího jara milion kusů dělostřelecké munice.
Evropská komise chce podpořit produkci munice v EU půlmiliardou eur. Cílem je naplnit slib Kyjevu
Unie v rámci tohoto závazku v březnu vyčlenila miliardu eur na kompenzace pro státy, které pošlou Ukrajině munici z vlastních skladů. Druhá miliarda má být určena na společné nákupy munice, na podrobnostech se však země zatím nedohodly a jejich zástupci se o to opět pokoušejí ve středu. Bretonův plán je třetím pilířem, který má urychlit nedostačující výrobu munice v Evropě.
„Co se týče obrany, náš průmysl musí nyní přejít do režimu válečné ekonomiky,“ prohlásil Breton, který v minulých týdnech jednal o posílení obranné výroby v řadě členských zemí včetně Česka.
„Cílem je zajistit, aby (zbrojovky) vyráběly více. Jde o dotace na modernizaci výrobních závodů, jejich rozšíření, případně stavbu úplně nových. Peníze mají pomoci také v náborech zaměstnanců a jejich školení,“ řekl zahraniční zpravodaj ČT Petr Obrovský.
Patnáct lokalit. Včetně Poličky
Navržené investice podle Bretona budou stačit k tomu, aby se v Evropě vyrábělo ročně milion kusů raketových střel, dělostřeleckých granátů a další munice. To má podle něj stačit k zásobování unijních armád i Ukrajiny, uvedl Obrovský.
„K tomu již vytipoval asi patnáct vhodných lokalit, včetně zbrojovky ve východočeské Poličce,“ doplnil. Aby nařízení začalo platit, musí je nejprve schválit členské státy a Evropský parlament. Komise by byla ráda, aby to stihly do letních prázdnin, doplnil Obrovský. Členské státy podle něj mohou dotace navýšit z vlastních zdrojů o dalších 500 milionů eur.
Navýšení výroby má pomoci k doplnění tenčících se zásob, ale zejména k další podpoře Ukrajiny, která plánuje dobýt zpět území okupovaná Ruskem. Podstatná část navrženého balíku má podle Bretona posloužit k podpoře výroby munice ve zbrojovkách, od nichž ji budou země pořizovat v rámci zmíněných společných nákupů.
O těch ve středu jednají unijní velvyslanci. Zatímco většina zemí prosazuje, aby se mohla munice v zájmu urychlení dodávek Kyjevu pořizovat od výrobců z celého světa, Francie chce tuto možnost omezit pouze na evropské firmy. Řada států přitom volá po zvýšení tempa dodávek, neboť Ukrajina zatím ze slíbeného milionu kusů za rok dostala řádově desítky tisíc.