Eroze stále víc zasahuje Evropu. Pociťují to přímořské oblasti Británie, Francie či Itálie

3 minuty
Horizont ČT24: Eroze a sesuvy půdy v Evropě
Zdroj: ČT24

Eroze a sesuvy půdy přestávají být smutnou výsadou Asie nebo Jižní Ameriky a začínají ohrožovat i Evropu. Zejména přímořské oblasti ve Velké Británii, Francii nebo Itálii. V ohrožení jsou lidská obydlí i přírodní památky.

Šlo o největší sesuv půdy v Británii za šedesát let. Jedno z nejdůležitějších nalezišť fosílií na Ostrovech přezdívané také „dinosauří země“ se hnulo a část ikonického Jurského pobřeží na jižním cípu Anglie spadla do moře.

V oblasti jde za poslední rok už o třetí velký sesuv kvůli vysychání půdy. Podle úřadů se masiv navíc stále nepřestal hýbat a hrozí další pády. V této části naštěstí neohrožuje obytné domy – na rozdíl od obce Happisburgh ve vzdáleném hrabství Norfolk. „Je to pouhých osm až devět metrů od domu k nejbližšímu kraji útesu,“ ukazuje místní občan Rob Hayward. A očekává, že už brzo nastane konec jeho domu.

Když se zahrada propadá do vln

Ve víc než tisíc kilometrů jižněji položeném francouzském městě Vias se připravují na podobnou budoucnost. „Zahrada byla o mnoho větší. Pak se ale začala postupně propadat dolů do moře,“ říká 94letá obyvatelka obce Vias-Plage Amalia Romero. 

Omílání pobřeží má negativní dopad na turismus, své o tom vědí hlavně majitelé kempů a hotelů. Místní proto museli rychle jednat a geologové přišli s efektivní mořskou bariérou.

„Pomocí sítí vytvoříme přírodní písečnou dunu. Moře svojí energií bude postupně přinášet písek a ten, protože díky vlnám cirkuluje, bude propadávat dovnitř,“ plánuje šéf společnosti Able Dominique Michon. 

A rakve padaly do moře

V italském Janově na konci února nezabránili kolapsu sto let starého hřbitova včetně dvou kaplí. Incident si naštěstí nevyžádal žádné zraněné, v moři ale skončilo na dvě stě rakví.

Nejde ale jen o přímořské oblasti Evropy. Prosincové zemětřesení v Chorvatsku odhalilo asi stovku obrovských kráterů, které má na svědomí eroze kvůli podzemní vodě. Propadliny ničí úrodu a děsí obyvatele. „Můžeme čekat, že se pukliny budou i nadále objevovat. Vstupujeme totiž do období, kdy množství podzemní vody stoupá na maximum, a tlak v podzemí tak roste,“ poznamenal geolog Ivan Kosovič.

Kromě přírodních vlivů má na erozi největší podíl člověk. Své o tom vědí i ve Švédsku, kde v horách jev přímo spojují s masami turistů. Stále víc pěších, ale i cyklistů nebo horolezců přímo přispívá k opotřebovávání krajiny. I proto chtějí tamní úřady jejich počet v přírodních rezervacích regulovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump po uzavření dohody o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 1 mminutou

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 36 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Výbuchy byly slyšet také ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
06:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 11 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 14 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...