Ekvádor hrozí tvrdou diplomatickou ofenzivou proti Kolumbii

Quito - Ekvádorský prezident Rafael Correa pohrozil v sobotu novou diplomatickou ofenzivou proti Kolumbii, pokud testy DNA potvrdí, že mezi oběťmi kolumbijského útoku na tábor povstalců na ekvádorském území je i občan jeho země Franklin Aizalia. Zdůraznil, že Ekvádor nenechá jeho smrt nepotrestanou.

Kolumbijská armáda vpadla 1. března na ekvádorské území, aby tam zničila tábor Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Při útoku byly zabity dvě desítky povstalců, včetně druhého nejvyššího vůdce FARC Raúla Reyese. Ekvádor to označil za porušení své územní svrchovanosti a přerušil s Kolumbií diplomatické vztahy. Kolumbie se za útok omluvila a uvedla, že byl nezbytný.

O týden později bylo na summitu Riodejaneirské skupiny v Santo Domingu  oznámeno, že spor mezi oběma zeměmi je vyřešen, a Correa slíbil obnovení diplomatických vztahů. To se však nestalo. 

Příbuzní pohřešovaného Ekvádorce Franklina Aizalii tvrdí, že viděli nové fotografie, z nichž usuzují, že tělo, které Kolumbijci odvlekli z tábora, patří jejich synovi. Pojedou v pondělí do Bogoty, aby tělo identifikovali.

„Pokud se prokáže, že mrtvý je Ekvádorec, bude to mít mimořádně těžké následky,“ řekl Correa a dodal, že nenechá tuto vraždu nepotrestanou. Aizalia je pohřešován více než tři týdny. Rodinný právník tvrdí, že z neznámých důvodů byl více než týden před útokem kolumbijských sil v táboře FARC. Příbuzní mrtvého Ekvádorce tvrdí, že nebyl členem povstalecké organizace a že ho kolumbijští vojáci zavraždili poblíž hranic.

Vydáno pod