Ebola už je i v Kongu, nakažený Brit se vrací domů

Kinshasa - Epidemie eboly se po zemích západní Afriky rozšířila také v Kongu, tedy ve střední části kontinentu. Konžský ministr zdravotnictví oznámil, že na severu země se potvrdily dva případy nakažení ebolou z osmi testovaných; příznaky podobné této chorobě tu přitom vykazovaly již desítky mrtvých. Epidemie eboly si dosud vyžádala v západní Africe 1 427 mrtvých z 2 615 nakažených, kteří jsou nyní oficiálně evidováni.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek informovala, že na krvácivý zánět trávicího traktu, což může být příznak eboly, zemřelo v oblasti Konga nejméně 70 lidí. Podle místních zdrojů zasáhla nová epidemie několik vesnic v Rovníkové provincii, kde byl přitom hlášen první známý případ eboly na světě v roce 1976. Úmrtnost u nakažených činila ale 12 procent, což dává naději, že ve většině případů o ebolu jít nemusí – u ní je totiž úmrtnost asi šedesátiprocentní.

„Výsledky vyšly pozitivní. Virus eboly se potvrdil v Konžské demokratické republice,“ sdělil v tamní televizi ministr zdravotnictví Félix Kabange Numbi. Podle něj jde o sedmý výskyt eboly v této africké zemi. Zároveň řekl, že epidemie nesouvisí s tou, která právě řádí v západní Africe. Zdravotníci pokračují v zevrubném monitorování osob vykazujících známky nakažení.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Londýn se rozhodl evakuovat z Afriky Brita nakaženého ebolou 

Británie se rozhodla evakuovat ze Sierry Leone svého občana nakaženého ebolou a poslala pro něj letoun královského letectva. Brit pracoval v ošetřovatelském středisku pro pacienty s ebolou na východě Sierry Leone, což je oblast, která je epidemií silně zasažena. Světová zdravotnická organizace (WHO) také zvažuje evakuaci svého zaměstnance, který se nemocí nakazil rovněž v Sieře Leone. První Brit nakažený zákeřnou nemocí se bude léčit v londýnské nemocnici Royal Free Hospital, která má zvláštní jednotku pro infekční nemoci. Současná epidemie eboly si vyžádala životy takřka 130 lékařských pracovníků, nakazilo se jich více než 225.

Filipíny dnes nařídily návrat domů svým občanům, kteří pracují v zasažených zemích - v jejich případě jde o Guineu, Sierru Leone a Libérii. Povinná evakuace by se měla týkat zhruba 3 500 lidí. Benin kvůli šíření eboly zrušil setkání ministrů zdravotnictví afrického kontinentu. Summit se měl v zemi konat začátkem září za účasti představitelů 47 států. 

Ebola řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Případy podezření na onemocnění v Evropě se zatím nepotvrdily. Americká vládní Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) dnes do ebolou nejvíce postižené Libérie doručila 16 tun lékařského vybavení. USAID již začátkem tohoto měsíce oznámila, že na boj s ebolou uvolní 12 milionů dolarů (přes 252 milionů Kč).

Načítání...