Dva měsíce před koncem Kimova ultimáta odpálila KLDR další střely

Severní Korea odpálila další dvě blíže neupřesněné střely, které dopadly do moře východně od břehů KLDR. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský sbor náčelníků štábů. KLDR v posledních měsících pokračuje ve zkouškách raket krátkého doletu, otestovala už i několik nových typů. Severokorejský vůdce dal letos USA lhůtu do konce roku, aby změnily svůj přístup k jednáním o odstranění jaderných zbraní, jinak bude prý nucen hledat „jinou cestu“.

Odpal dvou střel potvrdila také japonská pobřežní stráž. Podle Tokia byly vyslané odpoledne místního času (ráno našeho času) ze severokorejské provincie Pchjongan namdo a směřovaly k Japonskému moři. Dopadly ale mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu. Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že s největší pravděpodobností šlo o balistické rakety.

Reuters k tomu poznamenal, že odpolední čas je neobvyklý, protože většina zkoušek severokorejských střel se uskutečnila ráno. „Šlo o střely krátkého doletu, které urazily vzdálenost 370 kilometrů a dosáhly výšky 90 kilometrů,“ upřesnil jihokorejský sbor náčelníků štábů. Bývalý jihokorejský námořní důstojník Kim Tong-jup prohlásil, že KLDR možná testovala nedávno vyvinutý vícenásobný raketový odpalovací systém.

Sama KLDR podle ruské agentury TASS posléze potvrdila, že podnikla zkušební střelby z raketometů velké ráže, určených k „ničení velmi silných uskupení nepřítele nenadálým úderem“.  

Severní Korea provedla svůj nový test v den, kdy se konal pohřeb matky jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Severokorejský vůdce Kim Čong-un mu předtím poslal dopis, v němž mu vyjádřil hlubokou soustrast.

Obnovení testů jaderných zbraní

KLDR začátkem října oznámila, že úspěšně vyzkoušela novou balistickou raketu odpálenou z ponorky. Pchjongjang uvedl, že zkouška byla reakcí na vnější hrozby a snahou podpořit obranu země.

Později pak Pchjongjang pohrozil, že by mohl obnovit i testy jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavil v loňském roce.

Rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, které KLDR vede se Spojenými státy, stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji.

Jednání tehdy skončilo předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Kim dal USA lhůtu do konce roku, aby změnily svůj postoj k jednáním, jinak bude Severní Korea nucena hledat „jinou cestu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 57 mminutami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 59 mminutami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 1 hhodinou

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 2 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...