Dva Češi byli zavražděni v albánských horách

Tirana - Dva čeští turisté, sedmadvacetiletý muž a šestatřicetiletá žena, byli zavražděni v horách na severu Albánie. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že oběti pocházely ze západních Čech. Podle albánského serveru Albanian Daily News je zřejmě doprovázel místní obyvatel. Těla obětí se našla v rozstříleném autě, které bylo shozeno ze skály, aby zločin vypadal jako nehoda.

„Mohu potvrdit, že skutečně došlo k vraždě dvou českých turistů na severu Albánie v horské oblasti. Byli nalezeni mrtví v rozstříleném autě. Případ řeší albánská policie,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Těla byla poslána na pitvu do Tirany, došlo ke ztotožnění, v těchto chvílích by o tom měli být informováni příbuzní obětí,“ doplnila.

Policie informovala, že zavraždění cestovali v pátek v pozdních večerních hodinách autem z vesnice Prekal Dukagjin, kde se nachází českými turisty vyhledávaný kemp. Zastřeleni byli v oblasti národního parku Thethi. Policie se domnívá, že je doprovázel místní obyvatel, informuje Albanian Daily News. Vůz byl údajně shozen do rokle, aby událost vypadala jako nehoda. Agentura AFP uvedla, že se ve vozidle našla útočná puška kalašnikov a deset nábojů.

Albánská policie se domnívá, že přepadení mají na svědomí čtyři lidé ve věku mezi 18 a 35 lety. Zatím nebyli identifikováni, na okně vozidla se však našly otisky prstů jednoho z pachatelů. Tím mohl být podle albánských médií najatý průvodce nebo stopař. Celá akce byla pravděpodobně předem připravená. Policie už v souvislosti s vraždou vyslechla 35 lidí, bez výsledku. Vypsala odměnu 30 tisíc eur za informace, které povedou k dopadení viníků.

Horská divočina v okolí místa činu, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy. České turisty od cesty do těchto míst neodradilo ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti. Osud pohřešovaných neobjasnila ani vypsaná odměna. Nepotvrdily se ani spekulace, že se studenti mohli stát oběťmi obchodování s lidskými orgány.

Albánské pohnutí nejen na sociálních sítích

Brutální čin nenechal Albánce chladnými. Na sociálních sítích jich již několik tisíc sdílelo příspěvek s hashtagem AlbaniansSaySorryToCzechPeople, čili Albánci se omlouvají Čechům. „Neexistují slova, která by vyjádřila naši omluvu. Pro tu zvěř, která takový strašný čin spáchala, také nemáme slov,“ zní jeden z příspěvků.

V centru města Škodra, v jehož blízkosti se čin stal, se dokonce na spontánním pietním shromáždění sešlo množství lidí. Zapalovali svíčky a vyjadřovali soustrast rodinám obětí. Jako barbarský čin vraždu odsoudil i předseda albánského parlamentu Ilir Meta.

Bývalý albánský prezident a premiér Sali Berisha vyjádřil na Facebooku soustrast rodinám zavražděných a vyzval ke ztrojnásobení odměny za informace, které povedou k dopadení vrahů.

Cestovatel: Albánie je bezpečná

„Ze svých zkušeností mohu říct, že je to velmi bezpečné místo. Byl jsem tam několikrát, jednou dokonce i s manželkou a naší dvouletou dcerou. Cítili jsme se naprosto bezpečně,“ popisuje cestovatel Petr Horký albánský národní park Thethi, kde k vraždě došlo. „Albánii považuji za jednu z nejbezpečnějších zemí Evropy. Platí tam stejná pravidla jako kdekoliv jinde ve světě, ve větších městech si dávat pozor na zastrčené ulice či opuštěná místa, ale právě příroda, která je v Albánii překrásná, je pro místní i pro cizince poměrně bezpečná,“ vypráví Horký.

„Kdykoliv jsem cestoval do Albánie, tak jsem se snažil být co nejvíce soběstačný, abych nebyl odkázaný na místní úřady nebo policii. Pokud něčemu důvěřuji, tak jsou to mechanismy, které v Albánii platí, jako je pravidlo hosta. Když člověk přijíždí a je hostem někoho místního, tak je nedotknutelný. To má v Albánii více než stoletou tradici,“ hovoří cestovatel o svých zkušenostech.

České ministerstvo zahraničí vraždu českých turistů v Albánii považuje za ojedinělý incident, v žádném případě pak za teroristický čin. Stejně tak pro české cestovní kanceláře je Albánie obecně bezpečnou zemí, proto neuvažují, že by začaly rušit zájezdy.

Jiný případ, úspěch albánské policie

Albánské policii se nyní podařilo zadržet na severovýchodě země kosovského Albánce Shukri Hotiho, který v roce 1997 zastřelil samopalem v centru Prahy v rámci krevní msty svého krajana. Zavražděný muž byl ale stíhán za nedovolené ozbrojování. Šlo tehdy o vyřizování účtů mezi znesvářenými rodinnými klany Hoti a Xaja, které provázela řada vražd nejen v Česku, ale také v Kosovu, v Německu a ve Švýcarsku. V květnu 1998 se obě rodiny v Kosovu slavnostně smířily. Hotiho ale nejspíš čeká vydání do České republiky, kde byl odsouzen k dvanáctiletému vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Memorandum s Íránem se z velké části podařilo dojednat, tvrdí Trump

Memorandum o porozumění týkající se mírové dohody s Íránem se z velké části podařilo dojednat, uvedl v sobotu pozdě večer na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Nyní se podle něj vyjednává o detailech, které mají být brzy oznámeny. Hormuzský průliv bude otevřen, slíbil. Íránská agentura Fars však Trumpovo prohlášení o téměř dokončené dohodě zahrnující znovuotevření průlivu označila za „neúplné a neodpovídající realitě“. Podle ní má průliv zůstat pod správou Teheránu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na neděli stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Klyčko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.
03:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tajná služba blízko Bílého domu zabila osobu, která střílela na její stanoviště

Tajná služba Spojených států v blízkosti Bílého domu zabila osobu, která střílela na její stanoviště. Informovala o tom v prohlášení pro americká média. Dodala, že zranění utrpěla i další osoba, která se nacházela na místě incidentu. Podle zdrojů americké televize CBS padlo zhruba patnáct až třicet výstřelů.
před 5 hhodinami

VideoUkrajinci prchající před službou v armádě riskují životy v horách

Ukrajina dál řeší problémy s mobilizací. Někteří muži se službě v armádě snaží vyhnout útěkem za hranice. Z neoficiálních statistik novinářů vyplývá, že zemi takto opustilo zhruba sedmdesát tisíc lidí. Pohraničníci v poslední době zadržují také dezertéry, kteří nechtějí zpátky na frontu. Někteří k útěku využívají služeb pašeráků nebo volí i tak těžký terén, jako jsou hory, lesy či řeka Tisa, kde nasazují život. Místa hlídají třeba fotopasti, vyráží na ně pěší patroly a pravidelně je monitorují drony.
před 11 hhodinami

Stvořili jsme vlastní komunikační prostor, říká k triumfu Tiszy Orbánová

Vítězství maďarské opoziční strany Tisza v parlamentních volbách nebylo výsledkem jedné kampaně či sloganu, ale dlouhodobé systematické práce, budování důvěry a osobního kontaktu s voliči. Na posledním dni bezpečnostní konference Globsec Forum 2026 to řekla nová šéfka maďarské diplomacie Anita Orbánová. Podle ní kampaň ukázala, že politickou důvěru nelze nahradit pouze mediální silou.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Izrael provedl několik úderů v Libanonu

Izrael v pátek večer provedl pět leteckých útoků ve východním Libanonu. Zasáhl i dvě budovy v okolí města Súr na jihozápadě země, napsala agentura AFP. Navzdory příměří z poloviny dubna mezi sebou svádí boje izraelská armáda s teroristickým hnutím Hizballáh. V sobotu Izrael bombardoval obytnou budovu v jiholibanonském okrese Nabatíja a zabil sedmiletého chlapce a několik členů rodiny zranil, uvedl deník L’Orient-Le Jour (OLJ). Ve stejnojmenném městě zasáhl vojenskou základnu a zranil libanonského vojáka, sdělila libanonská armáda.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Ben Gvir po aféře s ponižováním aktivistů nesmí do Francie

Francie zakázala na své území vstup izraelskému ministrovi národní bezpečnosti Itamaru Ben Gvirovi kvůli videu, kde se vysmívá zadrženým aktivistům z humanitární flotily, která mířila do Pásma Gazy. Počínání izraelských sil i chování samotného Ben Gvira označilo několik evropských zemí za nepřijatelné, ohavné či nelidské. Rostoucí počet členských států EU požaduje sankce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Při explozi v čínském dole zemřelo přes osmdesát lidí

Přes osmdesát lidí přišlo o život při pátečním výbuchu plynu v uhelném dole na severovýchodě Číny, informovaly v sobotu tiskové agentury. Dvě osoby se stále pohřešují. Jde o nejhorší důlní neštěstí v Číně za sedmnáct let, napsala agentura AFP, podle které Peking přislíbil přísně potrestat viníky.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...