Developeři předběhli památkáře - zbourali prastarou pyramidu

Lima - Peruánské stavební firmy zničily pyramidu na archeologickém nalezišti poblíž metropole Limy. Více než 4000 let stará pyramida stála poblíž místa, kde developeři skupují pozemky k rozsáhlé výstavbě. Úřady jim zabavily stroje a případ vyšetřují. Zasáhnout se snažili i archeologové a právě jejich úsilí nejspíš zachránilo další tři podobné stavby. Na místě teď nepřetržitě hlídkují policisti.

Peruánské ministerstvo kultury už kvůli poničení památky podalo trestní oznámení. Šestimetrová stavba byla jedním z významných archeologických objektů naleziště El Paraíso, které leží v neobydlené zóně u města San Martín de Porres severně od Limy. Stačila jedna noc a z tisíce let staré památky zbyla hromada kamení.

Krajina dlouhodobě láká developery nebo třeba chovatele prasat. Šestimetrová pyramida v obchodním záměru překážela. Pro archeology jde o nemilé překvapení – i kvůli faktu, že s  konzervací lokality El Paraíso začali teprve v prosinci. „Mysleli, že odejdeme. Zapálili několik ohňů, aby zhoršili viditelnost. Ale když jsme slyšeli stroje, šli jsme se podívat. Nepustili nás ale dál,“ uvedl archeolog Miguel Castillo.

Náměstek ministra kultury Rafael Varón novinářům řekl, že lidé najatí dvěma firmami těžkou technikou zničili pyramidu a měli v úmyslu zbořit i tři další podobné stavby, zabránil jim v tom ale příjezd policistů. Policie proto nyní bude naleziště hlídat nepřetržitě.

Pyramida byla podle expertů stará 4000–5000 let a archeologové na ní zkoumali stavební techniky a způsob života jedné z místních předkolumbovských kultur. „Byla spáchána nenávratná škoda na jedné z kapitol peruánské historie,“ řekl vedoucí archeologického týmu Marco Guillén.

Peru se honosí stovkami významných nalezišť. Ne všechny jsou ale prozkoumané. Minulý týden objevili peruánští a polští archeologové první královské pohřebiště předincké kultury Wari. Podzemní mauzoleum z devátého století skrývalo 1 200 zlatých a stříbrných šperků, keramiku a 63 mumií. Mezi nimi 3 královny a také lidské oběti.

Své skvosty nedokázali uchránit ani v Belize. Jednu z největších mayských pyramid v zemi v květnu odbagrovala stavební firma - rozdrcené kamení spotřebovala pro zpevnění silnice. Špatná ochrana památek ovšem není specialitou třetího světa. Směs neprofesionality a korupce vedla k poškození jednoho ze skvostů UNESCO - starověkých Pompejí, které před dvěma tisíci let pohřbila sopka Vesuv. Italský ministr kultury minulou neděli uklidňoval, že po letech nečinnosti restaurátorské práce urychlí.

Peruánská pyramida zmizela pod bagry (zdroj: ČT24)