Depardieu si zamiloval Bělorusko. Plánuje stěhování

Francouzský herec Gérard Depardieu se chce stěhovat do Běloruska. Umělec známý svými sympatiemi vůči východoevropským autoritářským vůdcům to řekl běloruskému týdeníku TV Magazin. Nadšením pro stát označovaný za poslední diktaturu v Evropě se Depardieu „nakazil“ při červencové návštěvě Minsku.

Depardieu byl o prázdninách hostem běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, s nímž za velkého zájmu místních státních médií vyrazil na senoseč. Zemědělské práce si prezident vybral jako start své kampaně před volbami hlavy státu, které jsou plánovány na letošní říjen. Depardieu při této příležitosti s kosou v ruce označil Bělorusko za "malé Švýcarsko".

Svůj obdiv vůči Bělorusku Depardieu neskrýval ani v rozhovoru pro minský TV Magazin. "Už brzy budu žít v Bělorusku mezi farmáři. Je to krásná země se sympatickým prezidentem," prohlásil herec. Důvodem jeho stěhování je prý snaha vyhnout se vysokému zdanění na západě Evropy.

obrázek
Zdroj: ČT24

Znovu se v této souvislosti zmínil o rodné Francii. "Chci prostě z té země už vypadnout. Problém není v místních daních. Nesouhlasím s tím, jak se peníze z našich daní používají. Proto už nechci (ve Francii) nic vlastnit. Jen jít jinam, pronajímat, žít a zemřít. Také pracovat s lidmi, které mám rád," řekl Depardieu v rozhovoru, z něhož citoval server Le Huffington Post.

Herec také prohlásil, že má rád Francouze, ale ne tamní novináře, kteří podle něj slouží současné vládě. "Stačí se podívat na průzkumy v tisku o vážených osobnostech. Od chvíle, kdy jsem byl pranýřován vládou, už nic! Už jsem mezi nimi nebyl! Je to podivné, ale jinak mně to je jedno," dodal světoznámý interpret bezpočtu filmových a divadelních rolí a laureát řady hereckých cen.

Vzpouru vůči evropským berním úřadům Depardieu deklaroval už před lety, kdy se chtěl stěhovat z Francie do Ruska. Přestože dostal od prezidenta Vladimira Putina ruský pas a později si opatřil i byt v mordvinském městě Saransku, na východě Evropy se objevuje jen zřídka.

V Saransku, který leží asi 650 kilometrů východně od Moskvy, si přitom chtěl otevřít restauraci a umělecké centrum. V ruském hlavním městě si pak loni chtěl zařídit restauraci s názvem Gérard. Podnikat chce i v Bělorusku, na sousední Ukrajinu Depardieu kvůli schvalování ruské anexe Krymu pět let nesmí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ambasáda v Rijádu se stala terčem íránského dronového útoku

Ambasádu Spojených států v Rijádu v noci na úterý zasáhly dva drony, což způsobilo menší požár a hmotné škody malého rozsahu, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany Saúdské Arábie. Americká televize Fox News uvedla, že v budově ambasády v době útoku nikdo nebyl a že na komplex zaútočil Írán pomocí dronů. Podle agentury AFP nad velvyslanectvím stoupá kouř.
01:17Aktualizovánopřed 1 mminutou

V Praze přistálo první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku útoků na Írán

V Praze přistálo v úterý po 02:00 ráno první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku amerického útoku na Írán. Stroj společnosti Smartwings s kapacitou zhruba 200 osob přepravil cestující z letiště v ománském Maskatu. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničních věcí, asi 6700 Čechů. Nejvíce z nich je v Dubaji.
02:15Aktualizovánopřed 6 mminutami

FT: Izrael sledoval Chameneího ochranku pomocí dopravních kamer

Izraelská tajná služba se nabourala do dopravních kamer v Teheránu, aby mohla sledovat ochranku nejvyššího vůdce Alího Chameneího a další íránské čelní představitele. S odkazem na informované zdroje o tom napsal deník Financial Times (FT). Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, kterými mimo jiné zabily Chameneího a desítky dalších předních činitelů.
před 2 hhodinami

Fox News: Hormuzský průliv podle americké armády uzavřen nebyl

Hormuzský průliv, přes který prochází zhruba pětina celosvětových dodávek ropy a také velké množství zemního plynu, podle oblastního velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM navzdory tvrzení Íránu uzavřen nebyl, uvedla v pondělí americká stanice Fox News. CENTCOM na žádost agentury Reuters o vyjádření nereagoval.
před 3 hhodinami

USA v Íránu za tři dny zasáhly 1250 cílů, hlásí armáda

Spojené státy zasáhly v Íránu od počátku bojů přes 1250 cílů, oznámila v pondělí večer středoevropského času dle agentury Reuters americká armáda. Zničeno bylo všech jedenáct íránských lodí v Ománském zálivu, uvedlo zároveň oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Krátce poté doplnilo, že počet mrtvých amerických vojáků vzrostl na šest.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Cena plynu pro Evropu vzrostla kvůli Íránu téměř o polovinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí v důsledku americko-izraelských útoků na Írán prudce zvýšila. Odpoledne krátce růst zrychlil až k padesáti procentům po zprávě, že katarská společnost QatarEnergy zastavuje kvůli útokům produkci zkapalněného zemního plynu (LNG). EU je významným odběratelem plynu z Kataru. Válka na Blízkém východě ovlivnila i akcie, cenu ropy, zlata nebo třeba bitcoinu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoSoud znovu řeší vraždu novináře Kuciaka. Reportéři ČT kauzu zmapovali

Nejsledovanější kriminální případ v historii Slovenska – úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové – zatím trvá osm let. Dosud jej projednávaly tři soudy. Zhruba rok po vraždě si vyslechlo obvinění pět podezřelých, následujících sedm let však slovenským soudům nestačilo na to, aby případy všech vykonavatelů i objednavatelů vraždy přesvědčivě uzavřely. Tamní Nejvyšší soud nyní nařídil, že potřetí budou případ „rozebírat“ noví soudci. Proces tak začíná v podstatě znovu. Jedna z hlavních bitev se povede o výklad šifrovaných zpráv, které si před vraždou i po ní posílali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzová, kteří jsou podezřelí z toho, že novinářovu vraždu objednali. Sledovaný případ pro Reportéry ČT zmapoval Michael Fiala.
před 4 hhodinami

Kuvajt omylem sestřelil stíhačky USA, Katar hlásí likvidaci íránských bombardérů

Tři americké letouny F-15, které se ráno zřítily nad Kuvajtem, omylem sestřelila kuvajtská protivzdušná obrana, oznámilo regionální velitelství americké armády (CENTCOM). Příčina střelby se vyšetřuje, Kuvajt incident potvrdil. Všech šest členů posádek se bezpečně katapultovalo. Íránská armáda dříve oznámila, že zaútočila na americkou leteckou základnu v Kuvajtu a na plavidla v Indickém oceánu. Katar zároveň během dne sestřelil dva íránské bombardéry sovětské konstrukce, drony a balistické střely mířící z Iránu, píše al-Džazíra.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...